Stopy procentowe bez zmian - tanie kredyty, mniej opłacalne lokaty
Rada Polityki Pieniężnej utrzymała obecny poziom stóp procentowych. Główna stopa wynosi 2,5%. Decyzja ta nie była niespodzianką, gdyż od miesięcy członkowie Rady informują, że aktualny poziom stóp procentowych zostanie utrzymany nie tylko w najbliższych miesiącach, ale wręcz w kwartałach.
Podejście to wynika z faktu, że Rada obawia się dalszych redukcji w trosce o ryzyko zwiększonej inflacji oraz tworzenia się baniek spekulacyjnych. Teoretycznie niższe stopy procentowe wsparłyby gospodarkę, oferując przedsiębiorcom i konsumentom tańszy kredyt, natomiast wspomniane ryzyka przemawiają za niepodążaniem tą drogą. Zbyt dużo zbyt taniego kapitału na rynkach jest zdaniem wielu specjalistów powodem obecnego spowolnienia w światowej gospodarce. Skoro obniżanie stóp procentowych jest niewłaściwe to może należałoby je podnieść? Ruch ten oczywiście chroni nas przed ryzykami inflacyjnymi, co dla konsumentów jest jak najbardziej korzystne. Problemem takiej decyzji jest wzrost oprocentowania na rynku, a zatem kredyty staną się droższe, co może ciążyć i tak wolno rozwijającej się w ostatnich latach gospodarce. Na co tak naprawdę mają wpływ stopy procentowe? Są one bazą dla oprocentowania na rynku. Niskie stopy, a obecnie takie właśnie mamy, sprzyjają więc kredytobiorcom i to zarówno przedsiębiorcom
inwestującym w rozwój swojego biznesu, jak i konsumentom spłacającym kredyt na swoje wymarzone mieszkanie. Z drugiej strony niskie stopy powodują, że nasze oszczędności na lokatach nie pomnażają się zbyt szybko.
Maciej Przygórzewski – Senior FX Dealer w Internetowykantor.pl
Currency One SA