Zmarł nestor polskiej przedsiębiorczości
W poniedziałek 16 grudnia zmarł w szpitalu Kordian Tarasewicz, honorowy przewodniczący Rady Centrum im. Adama Smitha. 19 listopada tego roku obchodził 103. urodziny.
16.12.2013 | aktual.: 16.12.2013 17:46
Kordian Tarasiewicz urodził się 19 listopada 1910 r. w Warszawie. Ukończył Szkołę Główną Handlową. W 1934 roku przejął kierowanie rodzinną palarnią kawy "Pluton", założoną przez jego dziadka w 1882 r. Pomimo młodego wieku udało mu się wyciągnąć przedsiębiorstwo z dołka, w którym było od czasów wielkiego kryzysu. Tuż przed wybuchem wojny "Pluton", dzięki rozwinięciu sprzedaży hurtowej i sieci sklepów detalicznych, osiągnął świetne wyniki. W dniu wybuchu wojny "Pluton" posiadał 31 sklepów w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Lwowie, Gdyni i Lublinie.
W 1939 r. Tarasiewicz został członkiem zarządu Zrzeszenia Importerów Kawy i Herbaty RP. Na skutek działań wojennych jego firma znacznie ucierpiała. Niemcy nie pozwolili na sprzedaż kawy, dlatego aby przetrwać, firma założyła kawiarnię "Fregata" przy ulicy Mazowieckiej. Niestety po wojnie komunistyczne władze doprowadziły do upadku "Plutona", który był zmuszony do ogłoszenia upadłości w 1950 r.
W latach 1950-51 pracował w Rzemieślniczej Spółdzielni Pralnia Chemiczno- Mechaniczna w Warszawie. W 1951 roku rozpoczął pracę w prywatnej wytwórni gumy bezkauczukowej, która w 1953 roku została przejęta przez Centralę Przemysłowo Handlową "Inco", w której pracował do 1956 roku jako dyrektor handlowy.
W 1959 roku został członkiem zarządu spółki "Libella" powstałej z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie i zespołu redakcyjnego miesięcznika "Więź". W 1963 roku objął stanowisko naczelnego dyrektora. W 1977 roku wobec przejścia firmy pod zarząd innych organizacji przestał pracować w "Libelli". W 1987 roku firma zmieniła skład wspólników i umowę spółki. Powołano nowe władze i nową radę nadzorczą - został jej członkiem sprawował przez szereg lat funkcję przewodniczącego. Trwało to do 2002 roku.
- System dotacji i zapomóg nie służy ani gospodarce, ani rozwijaniu przedsiębiorczości. (...) Jeśli chcemy w młodych ludziach podtrzymywać bakcyla biznesowego, tak by powstawało coraz więcej małych firm, musimy ich nauczyć, by nie zrazili się przeszkodami - powiedział Kordian Tarasiewicz podczas debaty "Kto daje pracę i tworzy bogactwo - rząd czy przedsiębiorcy?", zorganizowanej przez "Rzeczpospolitą" i Centrum im. Adama Smitha w listopadzie 2009 r.