Trwa ładowanie...
gus
13-05-2011 14:05

GUS podał dane o inflacji i PKB

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu wzrosły o 4,5 proc. w
stosunku do kwietnia 2010 roku, a w porównaniu z marcem 2011 r. wzrosły o 0,5 proc. - poinformował
Główny Urząd Statystyczny.

GUS podał dane o inflacji i PKBŹródło: Jupiterimages
d7ai5zs
d7ai5zs

Największy wpływ na wzrost kwietniowej inflacji miały ceny żywności oraz transportu - wynika z komunikatu GUS.
"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2011 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,5 proc. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie podwyżki cen żywności (o 0,9 proc.) oraz towarów i usług związanych z transportem (o 1,7 proc.), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,20 pkt proc. i 0,15 pkt proc." - podał GUS.

Według GUS największy wpływ na ukształtowanie się rocznego wskaźnika inflacji miały podwyżki cen żywności (o 7,7 proc.), a także opłat związanych z mieszkaniem (o 5,0 proc.) i w zakresie transportu (o 7,6 proc.), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,69 pkt proc., 1,28 pkt proc. i 0,70 pkt proc. Spadek cen odzieży i obuwia (o 1,1 proc.) obniżył wskaźnik w tym okresie o 0,06 pkt proc.

- Wzrost cen żywności i paliw może się przełożyć na osłabienie popytu konsumpcyjnego, który do tej pory ciągnął gospodarkę - uważa dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan. - Nie wiadomo jeszcze, jak wzrost oczekiwań inflacyjnych osób prywatnych wpłynie na wzrost wynagrodzeń - dodaje.

- Warto dodać, że trudna sytuacja Grecji będzie się przekładać na osłabianie polskiej waluty, co w konsekwencji oznacza wzrost inflacji (słaby złoty to wyższe koszty importu). Rada Polityki Pieniężnej uznała, że interwencje na rynku walutowym, których celem ma być wzmocnienie złotego, a co za tym idzie zmniejszenie presji inflacyjnej, nie uchronią nas jednak przed dalszym wzrostem cen - uważa ekonomistka. - Presja na osłabienie złotego może zostać jeszcze bardziej wzmocniona.

Główny Urząd Statystyczny podał również, że według pierwszego szacunku wartość Produktu Krajowego Brutto w 2010 roku wyniosła 1 bilion 415,4 mld zł.

GUS zrewidował także dane o dynamice PKB za 2009 rok z 1,7 proc. do 1,6 proc. Wzrost PKB w 2010 roku, według najnowszych danych GUS, pozostał bez zmian na poziomie 3,8 proc.

d7ai5zs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7ai5zs