Trwa ładowanie...
d2y1fyv
d2y1fyv
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

12 zezwoleń w krakowskiej SSE w I półroczu; strefa czeka na rozszerzenie

12 zezwoleń na prowadzenie działalności w krakowskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej wydała w pierwszej połowie tego roku zarządzająca nią spółka. Firmy, które je otrzymały, zadeklarowały prawie 228 mln zł inwestycji i utworzenie 351 miejsc pracy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2y1fyv

Jak poinformowała PAP w środę Barbara Wityńska-Słącz z Krakowskiego Parku Technologicznego, wśród inwestorów, którzy otrzymali zezwolenia są zarówno duże zagraniczne przedsiębiorstwa, jak i rodzime firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

W podstrefach znajdujących się poza Krakowem zainwestują przede wszystkim firmy przemysłowe, m.in. japońska korporacja Nidec, produkująca silniki i napędy elektryczne, kosztem 15 mln zł rozbuduje istniejący zakład w Niepołomicach i wyposaży go w nowe linie produkcyjne a firma Alupol Films, producent folii aluminiowej, wybuduje zakład za 150 mln zł w podstrefie w Oświęcimiu.

W Niepołomicach swój zakład za 13,6 mln zł rozbuduje też producent transformatorów Elettrostandard, fabryka okien Dako wyda 13,4 mln zł na rozbudowę zakładu w Nowym Sączu a firma SWT, wytwarzająca sprzęt elektroniczny zainwestuje 12 mln zł w Zatorze.

d2y1fyv

W podstrefie w Krakowie swe przedsięwzięcia biznesowe ulokują firmy z sektora IT. Są to krajowi producenci oprogramowania: Grape Up, Wind Mobile, Noala.

Według zapowiedzi przedstawicieli krakowskiej SSE, we wrześniu może zostać wydanych kolejnych 10 zezwoleń na prowadzenie działalności w strefie, ale będzie to zależało od terminu podjęcia przez rząd decyzji o jej rozszerzeniu. Wniosek w tej sprawie zarząd KPT złożył w resorcie gospodarki jeszcze w zeszłym roku. Opiewa on na ponad 177 hektarów terenów inwestycyjnych na terenie kilku gmin.

"Mamy nadzieję, że sprawa rozszerzenia znajduje się na finiszu i będzie miała swój szczęśliwy finał we wrześniu tego roku" - zaznaczyła Wityńska-Słącz.

Większość planowanych tam inwestycji to przedsięwzięcia polskie, dwa zagraniczne. Mogą one powstać m.in. w podstrefach w Skawinie, Wolbromiu, Kluczach i Jaworznie, a także w Krakowie. Inwestorzy reprezentują różne branże: maszynową, motoryzacyjną, farmaceutyczną czy spożywczą. W sumie w ramach inwestycji oczekujących na rozszerzenie strefy powstanie ok. 300 nowych miejsc pracy a deklarowane nakłady to ponad 350 mln zł.

d2y1fyv

Rekordowym rokiem dla krakowskiej SSE był rok 2014. Wydano wtedy 45 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej na jej terenie. Firmy, które je otrzymały, zadeklarowały ponad 1,5 mld zł inwestycji i utworzenie ponad 1,7 tys. miejsc pracy. Największe nakłady inwestycyjne zgłosiła wtedy uznana za priorytetową w regionie branża chemiczna. Wyniosły one ponad 1 mld zł ze strony takich firm, jak m.in. oświęcimski Synthos czy Grupa Azoty Tarnów. Najwięcej, bo ponad 950 nowych miejsc pracy stworzył sektor nowoczesnych usług.

Krakowska SSE powstała w 1997 r. Spółka nią zarządzająca wydała w sumie około 200 zezwoleń na działalność w strefie. Dotychczasowa wysokość nakładów inwestycyjnych to 3,8 mld zł i 17 tys. nowych miejsc pracy. Obecnie jej powierzchnia przekracza 707 ha w kilkudziesięciu podstrefach, położonych na terenie woj. małopolskiego i podkarpackiego.

d2y1fyv

Podziel się opinią

Share
d2y1fyv
d2y1fyv