Trwa ładowanie...

300+. Wyprawka szkolna za rządowe pieniądze. Dla kogo, terminy, zasady

W sklepach czuć już zakupową gorączkę. Na topie są piórniki, zeszyty i wszelkie inne przybory, które muszą znaleźć się w szkolnym plecaku. Każde dziecko w wieku szkolnym może liczyć na 300 zł, które pomoże sfinalizować wyprawkę.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

300+. Wyprawka szkolna za rządowe pieniądze. Dla kogo, terminy, zasadyŹródło: East News, fot: Piotr Hukalo/ EastNews
dl3qovj
dl3qovj

Koniec wakacji zbliża się nieubłaganie. Do pierwszego dzwonka został niewiele ponad tydzień. Uczniowie kompletują przybory szkolne, a rodzice liczą, ile ich te szkolne zakupy będą kosztowały. Po raz pierwszy będą mogli skorzystać z dofinansowania w kwocie 300 zł w ramach programu "Dobry Start", który popularnie określany jest mianem "Wyprawka +".

Celem programu jest wsparcie rodzin, które mają dzieci w wieku szkolnym. Pieniądze mogą służyć sfinansowaniu zakupu przyborów szkolnych, ale równie dobrze rodzice mogą zadecydować o innym ich przeznaczeniu. Przepisy nie nakazują spożytkowania ich na konkretny cel.

300+ jest świadczeniem, które wypłacane jest jednorazowo raz do roku na każde dziecko. Przy decyzji o przyznaniu dofinansowania nie są brane pod uwagę ani dochód w rodzinie, ani liczba dzieci.

Wyprawka szkolna. Ekspertka: plecak z superbohaterem to błąd

Dla kogo Wyprawka+?

Świadczenie 300+ mogą otrzymać:

dl3qovj

• uczniowie szkół do 20. roku życia lub po 20. roku życia, jeśli wiek ten osiągnęli w bieżącym roku, ale przed rozpoczęciem roku szkolnego,
• uczniowie niepełnosprawni szkół do 24. roku życia lub po 24. roku życia, jeśli wiek ten osiągnęli w bieżącym roku, ale przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Z programu skorzystają również dzieci wychowywane w rodzinach, rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka, a także ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych.

Nie kwalifikują się do niego natomiast dzieci uczęszczające do przedszkoli i "zerówek". Ministerstwo tłumaczy to tym, że wszystkie przybory plastyczne i podręczniki muszą być dostarczone przez przedszkole, więc rodzice nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów związanych z wyprawką.

Z taki stanowiskiem nie zgadzają się rodzice przedszkolaków, którzy przypominają, że powszechną praktyką jest rozdawanie listy przyborów, w które musi zostać wyposażone każde dziecko.

dl3qovj

Wnioski do 30 listopada

Wniosek o przyznanie świadczenia 300 plus można składać drogą elektroniczną oraz osobiście, w formie papierowej. Niezależnie od sposobu, ostateczny termin upływa 30 listopada.

Drogą elektroniczną wniosek o 300 plus mogą składać jedynie rodzice lub prawni opiekunowie.

Wniosek w formie elektronicznej złożyć można poprzez platformę Ministerstwa Rodziny (adres empatia.mrpips.gov.pl) lub za pomocą Profilu Zaufanego w bankowości elektronicznej kilkunastu banków. Formularz papierowy należy dostarczyć do tych samych instytucji co wniosek o przyznanie 500+, czyli do urzędu gminy lub miasta dla rodziców i opiekunów prawnych albo powiatowego centrum pomocy rodzinie w pozostałych przypadkach.

dl3qovj

Alarmowaliśmy w Wirtualnej Polsce, że "Wyprawka +" może mieć wpływ na politykę cenową wydawnictw, które podwyższają ceny ćwiczeń do podręczników. Tak uważają dyrektorzy szkół, którzy otwarcie mówią, że wydawcy chcą przejąć pieniądze z świadczeń programu.

Sprawdziliśmy też, co tak naprawdę można kupić za 300 zł. Rajd po sklepach zakończyliśmy przekonaniem, że za ceny w popularnych sieciach handlowych są na tyle atrakcyjne, że za 300 zł z rządowego programu można poszaleć. Z naszych obserwacji wynika, że za te pieniądze kupimy solidne przybory szkolne, które nie zniszczą się po kilku tygodniach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dl3qovj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dl3qovj