Trwa ładowanie...
d3opvjc
wyprawka 300+

300+. Wyprawka szkolna za rządowe pieniądze. Dla kogo, terminy, zasady

W sklepach czuć już zakupową gorączkę. Na topie są piórniki, zeszyty i wszelkie inne przybory, które muszą znaleźć się w szkolnym plecaku. Każde dziecko w wieku szkolnym może liczyć na 300 zł, które pomoże sfinalizować wyprawkę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Wyprawka 300+ pozwoli zrealizować zakupy szkolne
Wyprawka 300+ pozwoli zrealizować zakupy szkolne (East News, Fot: Piotr Hukalo/ EastNews)
d3opvjc

Koniec wakacji zbliża się nieubłaganie. Do pierwszego dzwonka został niewiele ponad tydzień. Uczniowie kompletują przybory szkolne, a rodzice liczą, ile ich te szkolne zakupy będą kosztowały. Po raz pierwszy będą mogli skorzystać z dofinansowania w kwocie 300 zł w ramach programu "Dobry Start", który popularnie określany jest mianem "Wyprawka +".

Celem programu jest wsparcie rodzin, które mają dzieci w wieku szkolnym. Pieniądze mogą służyć sfinansowaniu zakupu przyborów szkolnych, ale równie dobrze rodzice mogą zadecydować o innym ich przeznaczeniu. Przepisy nie nakazują spożytkowania ich na konkretny cel.

Czytaj też: Kornel Morawiecki strofuje premiera. "Synu, zabierz 300+ bogatym"

d3opvjc

300+ jest świadczeniem, które wypłacane jest jednorazowo raz do roku na każde dziecko. Przy decyzji o przyznaniu dofinansowania nie są brane pod uwagę ani dochód w rodzinie, ani liczba dzieci.

Wyprawka szkolna. Ekspertka: plecak z superbohaterem to błąd

Dla kogo Wyprawka+?

d3opvjc

Świadczenie 300+ mogą otrzymać:

• uczniowie szkół do 20. roku życia lub po 20. roku życia, jeśli wiek ten osiągnęli w bieżącym roku, ale przed rozpoczęciem roku szkolnego,
• uczniowie niepełnosprawni szkół do 24. roku życia lub po 24. roku życia, jeśli wiek ten osiągnęli w bieżącym roku, ale przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Z programu skorzystają również dzieci wychowywane w rodzinach, rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka, a także ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych.

Nie kwalifikują się do niego natomiast dzieci uczęszczające do przedszkoli i "zerówek". Ministerstwo tłumaczy to tym, że wszystkie przybory plastyczne i podręczniki muszą być dostarczone przez przedszkole, więc rodzice nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów związanych z wyprawką.

d3opvjc

Z taki stanowiskiem nie zgadzają się rodzice przedszkolaków, którzy przypominają, że powszechną praktyką jest rozdawanie listy przyborów, w które musi zostać wyposażone każde dziecko.

Wnioski do 30 listopada

Wniosek o przyznanie świadczenia 300 plus można składać drogą elektroniczną oraz osobiście, w formie papierowej. Niezależnie od sposobu, ostateczny termin upływa 30 listopada.

Drogą elektroniczną wniosek o 300 plus mogą składać jedynie rodzice lub prawni opiekunowie.

d3opvjc

Wniosek w formie elektronicznej złożyć można poprzez platformę Ministerstwa Rodziny (adres empatia.mrpips.gov.pl) lub za pomocą Profilu Zaufanego w bankowości elektronicznej kilkunastu banków. Formularz papierowy należy dostarczyć do tych samych instytucji co wniosek o przyznanie 500+, czyli do urzędu gminy lub miasta dla rodziców i opiekunów prawnych albo powiatowego centrum pomocy rodzinie w pozostałych przypadkach.

Alarmowaliśmy w Wirtualnej Polsce, że "Wyprawka +" może mieć wpływ na politykę cenową wydawnictw, które podwyższają ceny ćwiczeń do podręczników. Tak uważają dyrektorzy szkół, którzy otwarcie mówią, że wydawcy chcą przejąć pieniądze z świadczeń programu.

Sprawdziliśmy też, co tak naprawdę można kupić za 300 zł. Rajd po sklepach zakończyliśmy przekonaniem, że za ceny w popularnych sieciach handlowych są na tyle atrakcyjne, że za 300 zł z rządowego programu można poszaleć. Z naszych obserwacji wynika, że za te pieniądze kupimy solidne przybory szkolne, które nie zniszczą się po kilku tygodniach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d3opvjc

Podziel się opinią

Share
d3opvjc
d3opvjc