Trwa ładowanie...
d4iaizw

40 lat temu rozpoczęła się budowa Huty Katowice

W sobotę mija 40 lat od dnia, w którym wbito pierwszą łopatę na budowie Huty Katowice w Dąbrowie Górniczej. Dziś ta jedna ze sztandarowych inwestycji PRL jest częścią koncernu ArcelorMittal - największego producenta stali na świecie. Nie używa już starej nazwy.

d4iaizw

Z okazji rocznicy w miejscowym muzeum "Sztygarka" w sobotę otwarta zostanie wystawa poświęcona historii i teraźniejszości huty. Ekspozycja to efekt społecznej zbiórki, w trakcie której pracownicy zakładu i mieszkańcy Dąbrowy Górniczej przekazali setki pamiątek związanych z budową i pracą zakładu, któremu miasto zawdzięcza rozbudowę i rozwój w okresie PRL.

-Trafiły do nas przeróżne przedmioty, od zastawy stołowej z nazwą huty poprzez makiety wielkiego pieca i znaczki okolicznościowe z zawodów pracowniczych aż po fotografie i dokumenty z jej budowy - powiedział dyrektor Muzeum Miejskiego w Dąbrowie Górniczej Arkadiusz Rybak.

Muzeum zgromadziło wiele przedmiotów osobistych, jak zdjęcia pracowników i zakładu sprzed lat oraz ówczesnych gadżetów - talerzy i szklanek z napisami, rozdawanych przy różnych okazjach. Ciekawostką jest makieta z drugiego etapu budowy zakładu, rozmiarów mniej więcej metr na metr. Jest też wiele eksponatów z archiwum zakładowego huty, wśród nich kroniki i zdjęcia.

Muzeum ogłosiło również konkurs literacki "Jak budowałem Hutę Katowice". Zgłoszono do niego różnorodne formy: od wierszy i limeryków po krótkie powieści, opisujące życie dąbrowskiej huty na przestrzeni lat i epok historycznych.

d4iaizw

- Cieszymy się z tak znaczącego zaangażowania mieszkańców miasta oraz budowniczych Huty i wszystkich świadków jej historii. Dowodzi ono, jak mocna jest nasza lokalna tradycja i więzi wytworzone przez ponad trzydzieści lat działalności huty w Dąbrowie Górniczej - ocenił dyrektor.

Na sobotę zaplanowano rozstrzygnięcie konkursu literackiego. Natomiast przed południem skrzyżowanie alei Józefa Piłsudskiego z ul. Marcina Kasprzaka otrzyma honorową nazwę Budowniczych Huty Katowice. Zaplanowano też spotkanie wspomnieniowe i konferencję popularnonaukową.

Od 2010 roku realizowany jest projekt "Śladami Huty Katowice od przeszłości do współczesności", zainicjowany przez "Sztygarkę", a także Miejską Komisję Historyczną "Pokolenia", Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego i Miejską Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Górniczej.

Pomysłodawcy obchodów rocznicowych przekonują, że powstanie zakładu to bardzo ważny okres w życiu wielotysięcznej grupy, która w latach 70. przyjechała do Zagłębia Dąbrowskiego z różnych części kraju, by budować tę największą ówczesną inwestycję. Stąd potrzeba upamiętnienia ludzi zaangażowanych w budowę, rozruch i wstępną eksploatację huty w latach 1972-1978, m.in. pracowników firm budowlanych, biur projektowych, uczelni i samej huty.

d4iaizw

Honorowy patronat nad obchodami objął prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza. - Staraliśmy się zaaranżować obchody w taki sposób, by z jednej strony uczcić budowniczych huty i osoby, które miały swój wkład w jej powstanie oraz działalność, ale także, by zachęcić młodych mieszkańców Dąbrowy i okolic do bliższego poznania historii, którą tworzyli ich ojcowie i dziadkowie - wyjaśnił prezydent.

Budowa Huty Katowice była jedną z największych inwestycji w czasach PRL. 50 tys. ludzi zbudowało na powierzchni 2,5 tys. hektarów zakład, który zmienił region zagłębiowski. Pierwsza stal wyprodukowana została po ponad czterech latach budowy. 3 grudnia 1976 r. o godz. 4.20 hutnicy dokonali pierwszego udanego spustu surówki z wielkiego pieca nr 1. Dwadzieścia minut później I sekretarz PZPR Edward Gierek otrzymał meldunek z tego wydarzenia.

Był to jeden z rekordów wydajności tamtej epoki. Po czterech latach prac budowlanych i montażowych, 30 września 1976 r. nastąpił rozruch walcowni półwyrobów, 3 grudnia - pierwszy spust surówki z wielkiego pieca, a kilka dni później - pierwszy wytop stali z konwertora.

Podczas przemian gospodarczych ostatnich lat dąbrowska huta nosiła nazwy: Kombinat Metalurgiczny Huta Katowice, Polskie Huty Stali SA, Ispat Polska Stal SA, Mittal Steel Poland. Dziś jest jednym z oddziałów stalowego koncernu ArcelorMittal Poland.

d4iaizw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4iaizw