41% firm wybrałoby młodszego pracownika
Lepszy starszy, czy młodszy pracownik? Stając przed takim wyborem, 41% przedsiębiorców wybiera - przy założeniu, że kandydaci mają te same kompetencje - "raczej" pierwszy wariant. Na starszego stawia 19% firm - wynika z badań Ipsos Polska przeprowadzonych na zlecenie Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce (ARFP) na początku tego roku.
W Warszawie podczas konferencji "Rynek pracy a osoby bezrobotne 50+. Bariery i szanse" prof. Barbara Rysz-Kowalczyk z Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego wyjaśniła, że celem projektu było przeprowadzenie kompleksowego badania obejmującego zarówno osoby bezrobotne powyżej 50. roku życia, jak i instytucje rynku pracy oraz pracodawców.
Populacja 50+ została zdefiniowana jako osoby powyżej 50. roku życia, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego. Populacja ta liczy ponad sześć mln osób, czyli ponad 16% wszystkich mieszkańców Polski.
Podkreśliła, że w grupie 50+ osoby bezrobotne stanowią zaledwie 6,3%, zaś większym problemem są osoby bierne zawodowo, zwłaszcza dezaktywizacja zawodowa kobiet, które odchodzą z rynku pracy na pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Badania pokazały, że po 54. roku życia tylko co czwarta kobieta pozostaje aktywna zawodowo. Z kolei wśród mężczyzn po 60. roku życia co drugi pozostaje aktywny zawodowo.
Pracownicy instytucji rynku pracy wskazują, że główne bariery w znalezieniu pracy dla osób powyżej 50. roku życia to dyskryminacja (30%), losy pokolenia (22%) oraz brak kwalifikacji (17%). Z kolei pracodawcy za najważniejsze ograniczenia pracowników 50+ uznają zły stan zdrowia, brak umiejętności takich jak np. obsługa komputera, a także krótki okres zatrudnienia do emerytury.
Wśród zbadanych bezrobotnych po 50. roku życia, 63% osób stwierdziło, że największą przeszkodą uniemożliwiająca im znalezienie pracy jest ich wiek. Na kolejnych miejscach znalazł się zły stan zdrowia (9%) oraz brak ofert pracy w miejscu zamieszkania (8%).
Tomasz Schimanek z ARFP podkreślił, że konferencja ma zapoczątkować publiczną debatę na temat problemu niskiej aktywności zawodowej osób powyżej 50. roku życia w Polsce.
Jak zaznaczył, jednym z celów Strategii Lizbońskiej Unii Europejskiej jest osiągnięcie w 2010 r. wskaźnika zatrudnienia w grupie 55-64 lata na poziomie 50% W Polsce stopa zatrudnienia w tym przedziale wiekowym wynosi jedynie 27%.
Według niego, aby wzrosło zatrudnienie w grupie 50+ niezbędne jest współdziałanie instytucji państwowych oraz pracodawców i organizacji pozarządowych, a także zmiana świadomości społecznej. Dodał, że niezbędne jest pokazanie społeczeństwu korzyści, jakie może przynieść wzrost aktywności zawodowej osób w wieku średnim.
Jak zapowiedział, Akademia w latach 2008-2009 zamierza m.in. realizować kampanię społeczną zwracając uwagę opinii społecznej na problem niskiej aktywności zawodowej osób w średnim wieku.
Ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" Jacek Męcina uważa, że przez szereg lat była utrzymywana moda na młodszych pracowników, których było więcej na rynku, a jednocześnie utrwalano bierność zawodową osób starszych.
Według niego, aby zmienić sytuację należy zmienić system, m.in. zapewnić świadczenia nabyte, a jednocześnie zachęcać do pozostania na rynku pracy, dostosowywać kwalifikacje do potrzeb rynku pracy, pracodawcy powinni zacząć doceniać nie tylko produktywność, ale też jakość pracy, doświadczenie i zachęcać wewnątrz zakładu pracy osoby starsze do szkoleń i rozwoju.
_ W związku ze starzeniem się społeczeństwa potrzebne jest opracowanie długofalowej polityki. Musimy zrozumieć, że dla naszej jakości życia potrzebna jest dłuższa aktywność, także zawodowa _ - dodał.