47% pracodawców chce zatrudniać. Kto ma teraz największe szansę na pracę?

47% pracodawców w Polsce deklaruje chęć zatrudniania specjalistów
i menedżerów pod koniec II i na początku III kwartału br.

47% pracodawców chce zatrudniać. Kto ma teraz największe szansę na pracę?

Według wyników badania Antal Global Snapshot, plany związane z zatrudnianiem specjalistów i menedżerów w Polsce są optymistyczne. Do najbardziej dynamicznych pod względem zatrudniania specjalistów i menedżerów branż w III kwartale br. według deklaracji pracodawców należy branża kancelarii prawnych (73%). Pracodawcy intensywnie zatrudniają również w branżach: Usługi* (69%), Bankowość i Instytucje Finansowe oraz IT-oprogramowanie (po 68%), IT-sprzęt (66%), Transport i Spedycja (59%), Motoryzacja (58%).

Antal International, firma rekrutująca specjalistów i menedżerów, opublikował wyniki dziewiątej edycji badania Antal Global Snapshot. Wyniki wskazują na ustabilizowaną dynamikę rynku pracy. Prawie połowa pracodawców (47%) deklaruje potrzebę zatrudniania, a 11% - konieczność zwalniania specjalistów i menedżerów w III kwartale br. Dynamika zatrudniania, jak i planów związanych z zatrudnianiem specjalistów i menedżerów pozostaje na podobnym poziomie. W ujęciu kwartalnym, w przypadku planów na najbliższe trzy miesiące, procent pracodawców zgłaszających plany związane z zatrudnianiem nowych pracowników na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie nieznacznie się zmniejszył – o 1 punkt. Zwiększył się też niewiele (o 1 punkt procentowy) odsetek przedsiębiorców przewidujących konieczność zwalniania pracowników.

Na dynamikę rynku pracy wskazują nie tylko plany pracodawców związane z zatrudnianiem nowych pracowników, ale także sytuacja, jaką mamy obecnie – 55% ankietowanych pracodawców deklaruje, że w chwili obecnej prowadzi projekty rekrutacyjne, a 12% badanych pracodawców zgłasza fakt zwalniania specjalistów i menedżerów.

„Wyniki kolejnej edycji Antal Global Snapshot pozwalają mówić o tym, że rynek pracy się stabilizuje. Pozytywny trend związany ze stałym zapotrzebowaniem na specjalistów i menedżerów utrzymuje się już od roku. Obserwacje konsultantów Antal International potwierdzają to, że coraz łatwiej znaleźć jest ciekawą pracę. Zwłaszcza specjaliści o niszowych kompetencjach i kwalifikacjach mogą przebierać w ofertach. Przekłada się to też wyraźnie na wzrost wysokości wynagrodzeń.” komentuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International, firmy rekrutującej specjalistów i menedżerów, i członek zarządu Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Wyniki badania Antal Global Snapshot wskazują, że największy procent pracodawców planujących zatrudnienie specjalistów i menedżerów pod koniec II i na początku III kwartału br. reprezentuje branże: Kancelarie Prawne (70%), Usługi (69%), IT-oprogramowanie (67%) oraz Bankowość i Instytucje Finansowe (59%). Z kolei najmniejsza dynamika zatrudnienia będzie miała miejsce w sektorze Nieruchomości (24%) i Motoryzacja (35%).

Jaka będzie dynamika zatrudnienia na światowych rynkach pracy? Europa Zachodnia Największy procent pracodawców deklarujących zatrudnianie specjalistów i menedżerów pod koniec II i na początku III kwartału br. to przedsiębiorcy z Wielkiej Brytanii (64%), Francji (59%) i Belgii (57%). Z kolei, największy procent pracodawców zamierzających zwalniać specjalistów i menedżerów pod koniec II i na początku III kwartału br. pochodzi z: Francji (30%), Luksemburga (29%) i Portugalii (28%).

Europa Wschodnia i Eurazja

Najwyższy poziom procentowy w przypadku planów rekrutacji specjalistów i menedżerów pod koniec II i na początku III kwartału br. odnotowano na Słowacji (69%), w Rosji (68%) i w Turcji (65%). Najwięcej pracodawców planujących zwolnienia specjalistów i menedżerów jest w Rosji (32%), na Słowacji (31%) oraz w Czechach (30%).

Afryka i Bliski Wschód

Najwięcej pracodawców planujących powiększać swoje zespoły o specjalistów i menedżerów pod koniec II i na początku III kwartału br. jest w Egipcie (67%). Tam też najwięcej pracodawców planuje redukcję swoich zespołów (19%).

Ameryka Północna i Południowa

Największe potrzeby rekrutacji specjalistów i menedżerów pod koniec II i na początku III kwartału br. zgłaszają pracodawcy z Brazylii (70%), Kanady (65%) i Argentyny (58%). Największe redukcje zespołów będą miały miejsce w Kanadzie (31%).

Australia

56% pracodawców z Australii deklaruje potrzebę zatrudnienia specjalistów i menedżerów pod koniec II i na początku III kwartału br. 32% planuje zwolnienia specjalistów i menedżerów.

Najbardziej i najmniej dynamiczne sektory w zestawieniu globalnym Sektory, w których najwięcej pracodawców zgłasza zapotrzebowanie na specjalistów i menedżerów.

  1. Opieka zdrowotna i Kancelarie Prawne
  2. Usługi i Edukacja
  3. Social Media
  4. IT-sprzęt
  5. Bankowość i Usługi Finansowe Sektorem, w których najmniej pracodawców zgłasza zapotrzebowanie na specjalistów i menedżerów jest sektor chemiczny.

Metodologia badania

Dziewiąta edycja badania Antal Global Snapshot została przygotowana na podstawie danych pozyskanych w rozmowach z 12 875 przedsiębiorstw w 47 krajach w Europie, Azji, Afryce i obu Amerykach. Badanie przeprowadzono metodą CATI i CAWI. W anonimowym badaniu udział wzięli zarówno główni kierownicy, dyrektorzy, menedżerowie, jak i pracownicy działów HR przedsiębiorstw produkcyjnych, usługowych i instytucji finansowych. W Polsce badanie objęło grupę 2099 pracodawców i przeprowadzone było w terminie od 6 maja do 6 czerwca 2011 r.

zarobkizatrudnienierekrutacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (42)