50‑letnie koncesje na eksploatację złóż w Zagłębiu Miedziowym dla KGHM
KGHM otrzymał nowe koncesje wydobywcze na eksploatację złóż na obszarach Zagłębia Miedziowego - poinformowała spółka. Koncesje są ważna przez 50 lat od 1 stycznia 2014 r.
- Koncesje to kluczowy dokument, warunkujący funkcjonowanie KGHM w Zagłębiu Miedziowym, dlatego całą procedurę ich przedłużenia traktowaliśmy priorytetowo. Uzyskanie pozytywnej decyzji ministra środowiska już we wrześniu to nasz ogromny sukces. Jesteśmy przygotowani na 2014 rok, kiedy będziemy prowadzić wydobycie rudy już na podstawie nowych koncesji - powiedział cytowany w komunikacie spółki prezes KGHM Herbert Wirth. Jak dodał, to również sukces gmin Zagłębia i gwarancja zabezpieczenia wspólnych interesów tych samorządów i spółki.
KGHM o przedłużenie koncesji starało się od 2010 r. Długi proces pozyskiwania koncesji wynikał z konieczności przygotowania szeregu opracowań dotyczących m.in. ochrony powierzchni, szkód górniczych, zabytków, terenów Natura 2000 czy projektów zagospodarowania złoża.
W trakcie całego procesu koncesyjnego konieczne było monitorowanie i doprowadzenie do pełnej spójności wniosków koncesyjnych z dokumentami planistycznymi: studiami uwarunkowań i miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego - podkreśliła spółka. - Gminy nie tylko przyzwoliły nam na kontynuowanie działalności na ich terenie, ale przede wszystkim wspólnie z nami otworzyły drogę do rozwoju regionu przez kolejne pół wieku - podkreślił Wirth. Tereny, których dotyczą koncesje leżą w gminach Lubin, Lubin - Miasto, Polkowice, Radwanice, Jerzmanowa, Rudna, Chocianów, Grębocice i Żukowice.
Spółka poinformowała też, że planuje jeszcze w IV kwartale br. przedłożyć do zatwierdzenia Okręgowemu Urzędowi Górniczemu we Wrocławiu nowe plany ruchu w kopalniach, tak by od początku 2014 r. działalność była oparta zarówno na nowej koncesji jak i nowych planach.
Jak powiedział w poniedziałek PAP burmistrz Polkowic Wiesław Wabik, przyznanie koncesji dla KGHM ma ogromne znaczenie dla jego gminy. - KGHM jest głównym pracodawcą w naszym mieście, daje więc stabilizację i poczucie bezpieczeństwa tutejszym mieszkańcom. Jego działalność ma też duży wpływ na budżet Polkowic. Dzięki podatkom, jakie wpływają do naszej kasy, możemy jeszcze lepiej dbać o nasze miasto. To samo dotyczy całego Zagłębia Miedziowego - dodał Wabik.
- Chyba wszystkie tutejsze samorządy zgodnie kibicują KGHM. Tak naprawdę okoliczne gminy funkcjonują tak dobrze właśnie dzięki kombinatowi. Nie możemy udawać, że ten region nie żyje właśnie z miedzi - powiedział w poniedziałek PAP prezydent Lubina Robert Raczyński.