65 tys. osób szuka pracy w Warszawie
Na koniec grudnia 2004 roku w warszawskim
urzędzie pracy zarejestrowanych było 64,5 tys. bezrobotnych, osób
poszukujących pracy było jednak zdecydowanie więcej -
poinformowano na konferencji prasowej w Urzędzie Miasta
Stołecznego Warszawy.
Stopa bezrobocia - jak wynika z danych urzędów pracy - w Warszawie wynosi 6,5%. Faktyczne bezrobocie w Warszawie oscyluje w granicach 12,5% - nie wszyscy bezrobotni rejestrują się w urzędach.
Dyrektor urzędu miasta stołecznego Warszawy Robert Kwiatkowski przypomniał, że jest jeszcze 100-200 tys. tych, którzy przyjechali do Warszawy w poszukiwaniu pracy oraz mieszkańców okolicznych miejscowości. W roku ubiegłym w Warszawie liczba zatrudnionych zmniejszyła się.
Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wzrosła w porównaniu z rokiem 2003 o 2 tys. Najwięcej jest osób w wieku 45-54 lata (32%) oraz 24-34 lata (26%). W roku ubiegłym prowadzona była przez urząd miasta inicjatywa 50 plus, nie udało się jednak doprowadzić do zwiększenia zatrudnienia tej grupy wiekowej.
_ Nie ma zgłoszeń ze strony pracodawców _ - tłumaczył prezydent Warszawy Lech Kaczyński. Ocenił, że _ przy obecnym stosunku pracodawców do pracowników po pięćdziesiątce, zmiana tego stanu rzeczy jest niemożliwa _.
W roku ubiegłym w Warszawie realizowano programy, współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego: "Od stażu do zatrudnienia" i "Szansa na powrót", programy rynku pracy (m.in. "Przyjazna administracja", "W czym mogę pomóc?", "Praca potrzebna od zaraz"). Organizowano targi i giełdy pracy.
W roku ubiegłym ponad 20 tys. osób skorzystało z poradnictwa klubów pracy; jest ich w Warszawie 21.
Z danych wynika, że w ostatnim roku wśród zarejestrowanych bezrobotnych nastąpił wzrost osób długotrwale (24 miesiące i dłużej) bezrobotnych o 2,6 tys. Obecnie długotrwale bezrobotni stanowią 30 proc. wszystkich zarejestrowanych. Ubyło natomiast (o 1,3 tys.) bezrobotnych, którzy poszukują zatrudnienia od 1 do 3 miesięcy.
Wśród priorytetów Planu Działania na Rzecz Zatrudnienia w Warszawie na rok 2005 jest aktywizacja zawodowa młodzieży, zwalczanie długotrwałego bezrobocia, program 50 plus oraz pomoc niepełnosprawnym.
Trwają prace nad stworzeniem przy ul. Młynarskiej siedziby dla instytucji i organizacji, zajmujących się polityką społeczną pod nazwą "Centrum Służb Społecznych miasta stołecznego Warszawy", planowana jest rozbudowa urzędu pracy przy ul. Grochowskiej.