Trwa ładowanie...

"Absolutna sensacja" w wyborach w Wielkiej Brytanii. Funt szaleje

Nieoczekiwana "porażka" w przedterminowych wyborach Partii Konserwatywnej wstrząsnęła rynkiem walutowym. "Funt runął" - pisali tuż po ogłoszeniu wyników exit poll analitycy firmy TMS. Brytyjska waluta w ciągu chwili straciła do złotego 8 groszy. W piątek rano przez chwilę funt odrobił część strat, ale później znowu zaczął słabnąć. W tej chwili jest najniżej od przełomu października i listopada.

"Absolutna sensacja" w wyborach w Wielkiej Brytanii. Funt szalejeŹródło: East News
d2xm4k5
d2xm4k5

Dlaczego "porażka"? Partia Konserwatywna wygrała co prawda wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii, ale nie uzyskała większości mandatów w Izbie Gmin - wynika z sondaży exit poll. Theresa May, która chciała powiększyć przewagę Torysów, nie tylko ją zmniejszyła, ale prawdopodobnie nawet nie będzie mogła samodzielnie rządzić.

Po przydzieleniu 600 z 650 miejsc w parlamencie partia Theresy May miała ich 289, a opozycyjna Partia Pracy - 247.

Wstępne wyniki wyborów mocno zachwiały notowaniami brytyjskiego funta. Tuż po ich ogłoszeniu waluta momentalnie straciła nawet do 2 proc. na światowym rynku. Jeszcze wczoraj po południu Polacy musieli za nią zapłacić nawet 4,85 zł. Późnym wieczorem jego cena spadła o prawie 10 groszy do 4,76 zł.

Co z Brexitem po wyborach? Zobacz, jak zapatrywały się na niego poszczególne brytyjskie partie

To zresztą kontynuacja spadków, które trwają od kilku miesięcy. Jeszcze w kwietniu za funta trzeba było zapłacić ok. 5,10 zł.

stooq
Źródło: stooq

Szterling traci również do innych światowych walut. Kurs w stosunku do euro oraz dolara spadł w ciągu chwili z 1,29 do 1,27.

d2xm4k5

W piątek rano część strat została odrobiona, ale bardzo niewielka - dalej nie osiągnął nawet 1,28. W Polsce kurs przez chwilę się ustabilizował, ale przed 9 znowu spadł - do 4,75.

Pozostałe waluty są raczej odporne na wstępne wyniki wyborów w Wielkiej Brytanii. Za euro wciąż trzeba zapłacić ok. 4,20 zł, a za dolara - 3,75 zł. Zresztą amerykańska waluta jako jedyna podrożała od czwartkowego wieczora. Przez noc zyskała do złotego ok. 0,03 proc.

Stosunkowo spokojnie jest również na franku szwajcarskim. Złoty co prawda nieznacznie się przez te kilka godzin osłabił, ale kurs wciąż oscyluje wokół 3,87 zł.

d2xm4k5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xm4k5