Trwa ładowanie...
d2jqnmb

Air Canada

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, fot: Wikimedia

Air Canada to narodowe linie lotnicze Kanady. Utworzone w 1936 roku, zdominowały kanadyjskie niebo i do dziś obsługują ponad 350 tras krajowych i międzynarodowych.

Historia

Geneza linii lotniczych Air Canada sięga cichej i nieoficjalnej rywalizacji między Kanadą a Stanami Zjednoczonymi w kwestii rozwoju transportu lotniczego. Władze Kanady, chcąc zapobiec monopolowi amerykańskiemu, założyły w 1936 roku linie lotnicze Trans-Canada Airlines. Przyczyniło się to bezpośrednio do upadku transportu pasażerskiego koleją, która do tej pory była najważniejszym środkiem lokomocji na terenie kraju.

Pierwsze samoloty, Lockheed L-10 Electra oraz Boeing Stearman PT-17 zostały zakupione z budżetu rządowego. Pierwszy lot pasażerski linii Trans-Canada Airlines odbył się 1 września 1937 roku między Vancouver a Seattle. Loty transkontynentalne rozpoczęły się dwa lata później. Powstało między innymi połączenie z Montrealu do Vancouver. W 1938 roku zaczęto zatrudniać stewardessy.

W międzyczasie powstały konkurencyjne linie lotnicze Canadian Pacific Air Lines, zrzeszające drobnych przewoźników prywatnych. Linie przegrały jednak wyścig z konkurencją wspieraną przez rząd i w 2000 roku zostały wcielone do Air Canada.

Sama nazwa Air Canada przyjęta została w 1964 roku za sugestią Jeana Chrétiena, posła i przyszłego premiera Kanady. W latach 70. XX wieku linie odłączyły się od kolei CNR, przy której wyrosły i stały się niezależną spółką publiczną. Wkrótce też w obliczu recesji gospodarczej oraz poczynionych niekorzystnych inwestycji, Air Canada popadła w długi. Sytuacje uratowała prywatyzacja kompanii w 1987 roku, gdy 43 proc. akcji sprzedano inwestorom publicznym.

W 1997 roku Air Canada oraz Lufthansa, United Airlines, Thai Aiways International i SAS, utworzyły sojusz lotniczy Star Alliance. W latach 2001-2004 w ramach kompanii funkcjonowały lokalne tanie linie lotnicze pod nazwą Air Canada Tango. Mimo że nie przetrwały konkurencji, linie do dziś oznaczają hasłem „Tango” różnego rodzaju loty promocyjne.

W 2001 roku doszło do kolejnego kryzysu finansowego w liniach, po tym, jak przejęły głównego konkurenta – Canadian Airlines. Chcąc ratować przedsiębiorstwo, zarząd zdecydował na drastyczne cięcia etatów oraz wstrzymanie wypłat dla wierzycieli. Wizja bankructwa miała swoje odzwierciedlenie w komforcie oferowanym pasażerom. Wycofano między innymi darmowe ciepłe posiłki podczas lotów trwających mniej niż 5 godzin.

Lepsze czasy dla Air Canada nastały w 2005 roku, gdy doszło do przejęcia kilku mniejszych kanadyjskich linii lotniczych, a następnie stworzenia holdingu ACE Aviation, który do dziś zarządza liniami.

Działalność

W ramach Air Canada działają dwie mniejsze linie. Jedną z nich jest Air Canada Jazz latający rodzimymi Bombardierami, transportującymi do 50 osób. Przewoźnik ma swoją siedzibę w Halifaksie i operuje na 69 trasach krajowych za pomocą 101 maszyn, zatrudniając prawie 6 tys. ludzi. Drugie linie to Air Canada Jetz dysponujące 6 samolotami, przede wszystkim Airbusami A320. Służą do transportu czarterowego ekip sportowych czy dyplomatycznych.

Air Canada to linie lotnicze, które jako pierwsze na świecie zdecydowały się na zamontowanie na pokładach swoich samolotów czarnych skrzynek, rejestrujących parametry lotu. Kompania była również pionierem w wykorzystaniu komputerów Gemini, które umożliwiły szybką i sprawną rezerwację biletów, a także transportu towarów przy użyciu odrzutowca Douglas DC-8.

Flota

Air Canada dysponuje ponad 160 maszynami lotniczymi. Wielka restrukturyzacja floty rozpoczęła się w 2004 roku. Od tamtej pory w barwach linii latają Airbusy A319, A320, A321 i A330, Boeingi 767, 777, 787, a także Embraery 190. Te ostatnie obsługują loty lokalne, natomiast Dreamlinery Boeinga (787) z logo Air Canada królują na międzynarodowym niebie.

Siedziba i zarząd

Pierwszą siedzibą linii Air Canada była miejscowość Winnipeg, jednak w 1949 roku przeniesiono ją do Monteralu. Macierzystym lotniskiem kompanii jest Port Lotniczy Pearsona, który, choć leżący w Missisaudze, dedykowany jest Toronto. Lotnisko otrzymało wieloktornie tytuł najlepszego portu lotniczego na świecie. Od 2009 roku firmą zarządza z powodzeniem Calin Rovinescu, na czele holdingu ACE Aviation stoi natomiast David I. Richardson.

Notowania na giełdzie

W 2016 roku kompania Air Canada warta była 21,6 mld dolarów kanadyjskich, a jej kapitał zakładowy wyniósł 72 mln dolarów kanadyjskich. Holding ACE Aviation notowany jest na giełdzie papierów wartościowych w Toronto, a akcje warte są 26,34 dolarów kanadyjskich (stan na październik 2017).

d2jqnmb

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jqnmb
d2jqnmb
d2jqnmb
d2jqnmb