Trwa ładowanie...
d1vgxbj

United Airlines

Najnowsze informacje
flickr.com
Źródło: flickr.com, fot: Wo st 01

United Airlines to jedne z największych amerykańskich linii lotniczych Stanów Zjednoczonych. Po fuzji z Continental Airlines tworzą United Continental Holdings.

Historia

Protoplastą United Airlines były linie Boeing Air Transport, należące do United Aircraft and Transport Corporation, które powstały w 1926 roku i zajmowały się transportem poczty. Pierwsze trasy, które otwarto, łączyły Nowy Jork z San Francisco, wykonując międzylądowanie w Chicago i Salt Lake City. Przewoźnik uruchomił loty pasażerskie cztery lata później, a do obsługi zatrudnił pielęgniarkę, Ellen Church, która stała się pierwszą stewardessą w historii.

W 1934 roku, w wyniku wprowadzenia przez rząd federalny prawa konkurencji, zakłady produkujące samoloty otrzymały zakaz prowadzenia linii lotniczych. Doszło do podziału United Aircraft and Transport Corporation na trzy spółki: linie lotnicze United Airlines, przedsiębiorstwo świadczące usługi dla lotnictwa, United Aircraft Corporation (dziś United Technologies) oraz producenta samolotów Boeing Airplane Company, a obecnie Boeing Company.

W 1961 roku doszło do połączenia United Airlines z inną amerykańską kompanią lotniczą, Capital Airlines. Dzięki fuzji United stały się drugą co do wielkości linią lotniczą na świecie, miejsca ustępując jedynie rosyjskiemu Aerofłotowi. W 1981 roku zaraz po tym, jak konkurencyjne linie lotnicze American Airlines wprowadziły program lojalnościowy AAdvantage, United Airlines utworzyły własny odpowiednik, Mileage Plus. W 1983 roku udało się otworzyć pierwsze loty międzynarodowe, o które linie zabiegały przez ponad 15 lat. Samoloty United Airlines latały bowiem do Tokio z portów lotniczych w Portland i Seattle.

Na początku lat 90. kompania United Airlines odkupiła od upadających linii Pan Am trasy na lotnisko Londyn-Heathrow, a następnie na Karaiby i do Miami. W tym samym czasie odnotowuje jednak straty w związku z kryzysem w Zatoce Perskiej i rozwojem tanich linii lotniczych.

W 1997 roku linie United Airlines wchodzą w sojusz z SAS, Lufthansą, Air Canada i Thai Airways International, nazwany Star Alliance. Rok później doszło do nawiązania partnerstwa z Delta Air Lines, na podstawie którego między innymi połączono programy lojalnościowe obu kompanii. Zakończenie współpracy zakończyło się w 2003 roku i równało się z nawiązaniem porozumienia między United Airlines i US Airways.

Po wydarzeniach 11 września 2001 roku świat (również lotniczy) zaczął zmagać się z kryzysem naftowym. Z racji tego United Airlines postanowiły zredukować swoją flotę oraz część miejsc pracy. Linie poddały się procedurze restrukturyzacyjnej. W 2003 roku otwarto z ramienia United Airlines tanie linie lotnicze Ted, które zamknięto 5 lat później.

W 2009 roku United Airlines nawiązało porozumienie codeshare (podróż z przesiadką w ramach jednego biletu) z irlandzkimi liniami Aer Lingus, w ramach którego uruchomiono trasę z Waszyngtonu do Madrytu. Podobną umowę zawarto z Continental Airlines, linią, z którą w 2010 roku doszło do fuzji i utworzony został holding United Continental Holdings.

Wypadki i katastrofy

United Airlines to linie lotnicze, które podczas 90 lat funkcjonowania odnotowały wiele wypadków i katastrof, włączając w to zamachy bombowe i porwania. Pierwszą poważną katastrofą było rozbicie się w 1955 roku samolotu United Airways w pobliżu miejscowości Centennial. Zginęło 66 osób, a wydarzenie przez dłuższy czas owiane było złą sławą najkrwawszej katastrofy w historii lotnictwa amerykańskiego. Rok później w wyniku zderzenia z samolotem TWA zginęło 128 pasażerów United Airlines. Sytuacja powtórzyła się zaledwie 4 lata później, gdy zginęły 134 osoby.

Dwukrotnie doszło do zdetonowania bomby na pokładzie samolotów United Airlines – w 1933 i 1955 roku. Jednak wydarzeniem, które świat zapamiętał najdokładniej, było porwanie przez terrorystów Al-Kaidy dwóch maszyn United Airlines 11 września 2001 roku. Pierwszy z samolotów trafił w wieże WTC w Nowym Jorku, drugi kierowany w stronę Waszyngtonu, po opanowaniu przez pasażerów, rozbił się w pobliżu Pensylwanii.

Działalność

United Airlines obsługuje niemal 380 tras, docierając do lotnisk w Ameryce północnej, Ameryce Południowej, Europie, Azji i Oceanii.

W 1988 roku kompania United Airlines zakupiła od linii Pan Am Boeinga 747 SP-21. W ramach akcji charytatywnej realizowanej dla Friendship Foundation samolot ten okrążył Ziemię w rekordowym czasie, lądując jedynie dwa razy w celu uzupełnienia paliwa.

United Airlines to linie partnerskie takich kompanii lotniczych jak Avianca, Emirates Airline, Qatar Airways, LOT, Ethiopian Airlines, Great Lakes Aviation, Gulfstream International Airlines, Jet Airways, Island Air, Hawaiian Airlines i TACA Airlines.

Flota

Flota United Airlines składa się z niemal 700 maszyn, z czego większość stanowią Boeingi, przede wszystkim 757, ale też 737, 747, 767, 777 i 787. Kompania dysponuje także Airbusami A319 i A320. Poza tym linie posiadają zakontraktowane od innych przewoźników Bombardiery, Embraery i Saaby, które realizują połączenia lokalne. Średni wiek floty United Airlines szacowany jest na 13,6 lat.

Siedziba i zarząd

Siedzibą United Airlines jest Chicago, a lotniskiem macierzystym port lotniczy Chicago-O’Hare. Węzłami linii są ponadto lotniska w San Francisco, Denver, Waszyngton i Los Angeles.

Prezesem spółki zarządzającej United Airlines jest Oscar Muñoz.

Notowania na giełdzie

United Airlines notowane są na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych. Akcje wyceniane są na 59,90 dolarów amerykańskich (październik 2017). Wartość kompanii w 2016 roku równa była 36,5 mld dolarów, a jej kapitał zakładowy 2,4 mld dolarów.

d1vgxbj

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vgxbj
d1vgxbj
d1vgxbj
d1vgxbj