Akademia Liderów Fundacji im. L. Pagi chce kształtować mądrych menedżerów
Fundacja im. Lesława Pagi zainaugurowała IX edycję Akademii Liderów Rynku Kapitałowego (ALRK). Projekt obejmuje 2-tygodniowe zajęcia, a następnie staże w firmach działających na rynku kapitałowym.
"Akademia chce kształtować dojrzałych, mądrych liderów na rynku kapitałowym. Mądrość nie wynika tylko z wykształcenia. Można mieć kilka fakultetów i nie być mądrym liderem" - powiedziała na inauguracji Akademii Liderów Rynku Kapitałowego Ewa Paga, prezes Fundacji i inicjatorka projektu.
Dodała, że Akademia daje młodym ludziom możliwość kontaktu z najcenniejszą wartością na rynku - doświadczeniem i mądrością menedżerów i ekspertów - praktyków rynku.
"Kilka niepoprawnych uwag na temat ekonomii i gospodarki" - to temat prelekcji wygłoszonej na inauguracji przez prezesa NBP Marka Belkę.
Prezes NBP skoncentrował się m.in. na problemach związków polityki z polityką gospodarczą. Uznał, że absolwenci uczelni ekonomicznych mogą mieć idealistyczny pogląd na funkcjonowanie w gospodarce, jako odrębnej dziedzinie rządzącej się modelami teoretycznymi opracowanymi przez naukowców-ekonomistów. Podczas gdy - mówił - każdy menedżer i lider gospodarczy musi mieć na uwadze to, że funkcjonuje w bardzo szerokim obszarze społecznym, gdzie zachowania ludzi mogą nie być do końca racjonalne, gdzie ważniejsze czasem mogą być argumenty społeczne.
Gdzie zatem znaleźć równowagę? - pytał. "Kryzys w 2008 roku w USA zaczął się od tego, że najbiedniejszym ludziom, których wynagrodzenia realne nie rosły od kilkudziesięciu lat, chciano poprawić warunki życia, poprzez możliwość zadłużania się i kupowania domów na kredyt" - przypomniał prezes NBP. Dodał, że w każdym kraju problemy mogą się różnić, ale ekonomista nie może być oderwany od kontekstu politycznego i społecznego.
Uczestnicy Akademii zaprezentowali na inauguracji zasady dobrych praktyk stosowane na 10 największych giełdach na świecie. Każdy z młodych liderów miał możliwość zwrócenia uwagi na ciekawe, innowacyjne pomysły wprowadzane na tych rynkach i poprawiające ich efektywność. Uczestnicy ALRK przekonywali, że rynek kapitałowy służy nie tylko pomnażaniu kapitału i zwiększaniu wartości spółek, ale i dodaje wartość społeczeństwu i gospodarce.
"Gorąco liczę na to, że ta analiza przeprowadzona przez młodych, zdolnych profesjonalistów będzie głosem w debacie o kierunku rozwoju rynku finansowego w Polsce" - podsumowała prezentacje uczestników ALRK Ewa Paga.
Projekt od 2006 roku organizuje Fundacja 2065 im. Lesława A. Pagi przy wsparciu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i spółek giełdowych oraz instytucji polskiego rynku kapitałowego.
Co roku do Akademii przyjmowanych jest 30 osób, studentów i absolwentów uczelni ekonomicznych i prawniczych w Polsce i na całym świecie. Udział w Akademii jest całkowicie bezpłatny.
Patronem medialnym ALRK jest Polska Agencja Prasowa.