Trwa ładowanie...
d1hg9n8

Akcje PZU będą rosły, jednak w I kw. '11 będą pod presją podaży ze strony SP (opinia)

19.11. Warszawa (PAP) - Analitycy oceniają, że po zniknięciu nawisu podażowego na akcjach PZU ze strony Eureko, kurs akcji spółki będzie w krótkim terminie rósł, jednak pod koniec...

Share
d1hg9n8

19.11. Warszawa (PAP) - Analitycy oceniają, że po zniknięciu nawisu podażowego na akcjach PZU ze strony Eureko, kurs akcji spółki będzie w krótkim terminie rósł, jednak pod koniec I kwartału 2011 roku będzie się ponownie obniżał w oczekiwaniu na sprzedaż przez Skarb Państwa.

Eureko, po upływie lock-upu na akcjach PZU, sprzedało w czwartek 11.223.818 akcji tej spółki, stanowiących około 12,9 proc. jej kapitału.

Wskutek tego nawisu podażowego w ciągu ostatniego miesiąca akcje ubezpieczyciela systematycznie traciły na wartości, spadając łącznie o około 10 proc. Cena sprzedaży akcji PZU w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu była ustalona na 365 zł. Na zamknięciu czwartkowej sesji jedna akcja spółki warta była 368,1 zł, a w piątek po południu walory spółki wyceniano na 366,5 zł.

d1hg9n8

"Ostatni spadek kursu był wynikiem oczekiwania, że Eureko dosyć szybko pozbędzie się swoich akcji, bowiem był on tylko inwestorem finansowym, bez żadnego wpływu na firmę, więc nie było powodów był nie wyjść z tej inwestycji" - powiedział Kozub.

Eureko przy sprzedaży podało, że lock-up na akcje niesprzedane, w tym także na 3,57 mln akcji PZU posiadane przez JP Morgan, będące przedmiotem transakcji typu swap zawartej z Eureko, wynosić ma 90 dni.

"Biorąc pod uwagę popyt ze strony instytucji polskich i zagranicznych, sądzimy, że kurs powinien nieco odbić do góry, także dzięki lock-up'owi na pozostałych akcjach, które ma JP Morgan" - powiedział PAP Paweł Kozub z UniCredit CAIB.

"Wydaje się, że kurs powinien lekko odbić, jednak sądzimy, że pozostanie poniżej naszej ceny docelowej w wysokości 420 zł" - dodał.

d1hg9n8

Zdaniem analityka, odbicie może być jednak krótkoterminowe, bowiem na akcjach PZU w przyszłości będzie ciążyć kolejny nawis podażowy - tym razem ze strony Skarbu Państwa.

"Spodziewamy się krótkoterminowego umocnienia kursu akcji PZU, a potem powrotu do poziomów sprzed sprzedaży przez Eureko. Potencjalny nawis podażowy ze strony Skarbu Państwa się przybliżył, bowiem Skarb Państwa może sprzedawać swoje akcje w połowie maja" - powiedział Kozub.

"Kurs pod koniec I kwartału przyszłego roku będzie się ponownie obniżać w oczekiwaniu na sprzedaż Skarbu Państwa. Uważamy, że transakcja SP raczej się odbędzie pod koniec II kwartału" - dodał.

Analityk ocenia, że w drugim półroczu 2011 roku, po zniknięciu nawisów podażowych, rynek będzie koncentrował się na fundamentach spółki, a perspektywy średnioterminowe i długoterminowe PZU są dobre.

d1hg9n8

"Perspektywy dla PZU są raczej pozytywne. W segmencie korporacyjnym ubezpieczeń motoryzacyjnych wynik się poprawia, w przypadku ubezpieczeń klientów masowych sytuacja jest trudniejsza, ale mieliśmy podwyżki cen w listopadzie i można się spodziewać kolejnych" - powiedział Kozub.

"W spółce majątkowej perspektywy są dobre. W spółce życiowej marże są bardzo niskie i wydaje się, że jest tu dosyć duży potencjał poprawy" - dodał.

Poniżej ostatnie rekomendacje dla PZU, wraz z cenami docelowymi dla akcji tej spółki.

rekomendacja cena docelowa

Millennium DM neutralnie 378,1 zł
Morgan Stanley 446 zł
Societe Generale trzymaj 400 zł
UniCredit trzymaj 420 zł
DM PKO BP akumuluj 400 zł

(PAP)

seb/ jtt/

d1hg9n8

Podziel się opinią

Share
d1hg9n8
d1hg9n8