Trwa ładowanie...
ddgljsq

Akt oskarżenia w jednym z wątków śledztwa ws. KGHM

Opolska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciw czterem osobom z wyższej kadry technicznej jednego z oddziałów KGHM Polska Miedź S.A. Postawiła im zarzuty wyłudzenia mienia znacznej wartości w zw. z niesłusznie złożonym wnioskiem racjonalizatorskim.

ddgljsq
ddgljsq

Rzecznik opolskiej prokuratury okręgowej Lidia Sieradzka podała w poniedziałek, że chodzi o wyższą kadrę techniczną Zakładów Górniczych Polkowice - Sieroszowice: Zbigniewa K., Ireneusza Ś., Stanisława S. i Dariusza M. Wyłudzone przez nich, według śledczych, mienie to kwota nie mniejsza niż 264 tys. 928 zł.

Sprawa związana jest z wnioskiem racjonalizatorskim dotyczącym zwiększenie retencji zbiorników szybu w Zakładzie Górniczym Polkowice - Sieroszowice. Według prokuratora wniosek ten został złożony niesłusznie, a sprawcy uzyskali z tego tytułu nienależne pieniądze, bo składając wniosek mieli świadomość, że jest on niewykonalny.

- Mieli też wprowadzić w błąd inne osoby, które potwierdziły fakt wykonania projektu - dodała Sieradzka.

Wyjaśniła, że sprawcy wykorzystali znajomość procedur dot. weryfikacji takich wniosków oraz brak możliwości zweryfikowania podawanych przez nich danych dotyczących efektów ekonomicznych. Umożliwiło im to wyłudzenie pieniędzy za wyliczenia tych efektów. W rzeczywistości nigdy ich nie osiągnięto.

ddgljsq

Sprawą zajmie się Sąd Okręgowy w Legnicy.

Oskarżeni nie przyznali się do winy. Grozi im do lat 10 więzienia.

- Sąd może również osoby skazane zobowiązać do naprawienia szkody, zapłaty grzywny, a także orzec zakaz zajmowania określonych stanowisk - dopowiedziała Sieradzka.

Zakończona aktem oskarżenia sprawa to jeden z wątków śledztwa ws. podejrzenia wyrządzenia szkody wielkich rozmiarów w majątku KGHM Polska Miedź S.A. w Lubinie. Chodzi o kwotę nie mniejszą niż 35 mln zł. Szkoda miała powstać przez nieuzasadnione sporządzenie, wykorzystywanie i finansowanie wniosków racjonalizatorskich i wynalazczych.

ddgljsq

Wszystkie wątki miały dotyczyć spraw z lat 1997-2006. Prowadzi je wydział ds. przestępczości gospodarczej opolskiej prokuratury.

Początkowo postępowania ws. nieprawidłowości, do których miało dochodzić w KGHM Polska Miedź S.A., prowadziła wspólnie z ABW Prokuratura Okręgowa w Legnicy. W 2007 r. wielowątkowe śledztwo przekazano Prokuraturze Okręgowej w Opolu.

Śledczy analizowali w sumie osiem projektów racjonalizatorskich, co do których zachodziło podejrzenie nieprawidłowości w zakresie opiniowania i oceny ich oryginalności oraz zasadności wdrażania. Sprawdzana jest też kwestia ewentualnych nieprawidłowości w ustalaniu wysokości przewidywanych korzyści ekonomicznych z tytułu wprowadzanych technologii.

ddgljsq

Do tej pory z uwagi na niestwierdzenie przestępstwa umorzono trzy wątki. Dotyczyły one m.in. sposobu wytwarzania mieszanki wsadowej na wydziale ołowiu Huty Miedzi Głogów; sposobu zastosowania nowoczesnej technologii przetopu koncentratów w hutnictwie KGHM PM S.A.; sposobu wyeliminowania dosuszania termicznego koncentratów miedzi w Zakładzie Wzbogacania Rud oraz sposobu jego transportu do Huty Miedzi "Głogów".

ddgljsq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddgljsq