Amerykański rynek pozostaje niezdecydowany
Inwestorzy w Europie, a szczególnie w Polsce wyraźnie oczekują jakiejś wzrostowej korekty. Niestety ich plany nieustannie krzyżują Amerykanie, którzy nie mogą się zdecydować co do przyszłego kierunku głównych indeksów.
Wczorajsza sesja za oceanem pomimo, że rozpoczęła się od silnych wzrostów to zakończyła się niemalże spadkami. Taki obrót sprawy spowodował, że otwarcie warszawskiego parkietu było na minusie, a nastroje nie dopisywały. Psuły je dodatkowo nieliczne publikowane dzisiaj dane jak zamówienie przemysłu w Niemczech, które zamiast wzrosnąć, spadły. Nasz zachodni sąsiad dotychczas zaskakiwał raczej pozytywnie, czyli ostatni odczyt należy rozpatrywać negatywnie.
Inwestorzy nie chcieli jednak opuścić rynku i popołudniu rozpoczęło się odbicie, które wyraźnie przyspieszyło, gdy okazało się, że Wall Street postanowiła zatrzeć wczorajsze negatywne sygnały. Pomogły tutaj dane o sprzedaży detalicznej w USA, która w pierwszych pięciu miesiącach tego roku fiskalnego (czyli licząc od początku lutego) prawdopodobnie średniomiesięcznie rosła aż o 4 proc. Po ciągu złych informacji taka wiadomość rozpaliła nieco optymizmu na parkietach.
Ostatecznie sesję udało się zakończyć niewielkim spadkiem, co dobrze rokuje na przyszłość. Popyt rynku nie odpuszcza, a jutrzejsze głosowanie nad pakietem reform w Grecji może dodatkowo wspomóc byki, oczywiście jeżeli wynik będzie po myśli kupujących.
Na rynku walutowym mieliśmy do czynienia z podobną metamorfozą jak w przypadku akcji. Początek dnia stał pod znakiem spadków eurodolara i słabej złotówki. Poprawa nastrojów spowodowała jednak powrót euro w kierunku wczorajszych cen zamknięcia oraz podobny ruch na polskim złotym, który potrafił z ponad 1 procentowej straty na kursie USD/PLN wyjść w obszary neutralne. Widać zmienność nas nie opuszcza, a nastroje wciąż są niezwykle chwiejne.
Łukasz Bugaj
Analityk
Xelion. Doradcy Finansowi