Trwa ładowanie...
Gospodarka

Analitycy: paliwa mogą zdrożeć na stacjach

Na przełomie stycznia i lutego ceny paliw mogą nieznacznie wzrosnąć, średnio do 2 grosze na litrze - przewidują eksperci rynku paliw. Dodali, że podwyżki benzyny mogą być bardziej odczuwalne niż diesla.
Share
Analitycy: paliwa mogą zdrożeć na stacjach
Źródło: Jupiterimages
dwyes71

"W przypadku prognoz na przyszły tydzień zupełnie realne są poziomy cenowe 5,37-5,47 zł za litr benzyny bezołowiowej 95, a także 5,44-5,56 zł za litr diesla" - oczekują eksperci portalu e-petrol.pl.

Podkreślają jednak, że sytuacja gospodarcza jest na tyle trudna, że "jednoznacznej opinii o podbiciu cen paliw nie sposób podtrzymywać". Według nich wzrost cen byłby +korekcyjnym incydentem", a nie zapowiedzią długotrwałego trendu. Zdaniem analityków obniżki cen paliw na stacjach cały czas są możliwe. "Wystarczy spojrzeć na ostatni spadek cen diesla w detalu, a także poważne ruchy obniżkowe hurtowych cen autogazu. Tu potencjał spadkowy cały czas istnieje, choć niewątpliwie się kurczy" - napisano w piątkowym komunikacie e-petrol.pl.

Z kolei eksperci BM Reflex stwierdzili, że ceny paliw na części stacji wciąż spadają, mimo kolejnych podwyżek cen na rynku hurtowym. "Z powodu podwyżek na rynku hurtowym, które tylko w tym tygodniu wyniosły około 13 groszy na litrze benzyny bezołowiowej 95 i około 8 groszy na litrze oleju napędowego, w dalszym ciągu obserwujemy zmniejszanie marży detalicznej. Tym bardziej, że analizując zmiany na rynku hurtowym od początku roku widać wzrosty cen o około 19 groszy na litrze benzyny 95 i około 15 groszy na litrze diesla, podczas gdy ceny na stacjach spadły średnio o około 5 groszy na litrze" - wskazali w piątkowym komunikacie.

dwyes71

Podkreślili, że wzrost cen na stacjach będzie zależał "jedynie od właścicieli stacji, a właściwie od tego, jak długo świadomie będą rezygnować z marży". Dodali, że właścicieli stacji przed podwyżkami "będzie powstrzymywała dodatkowo mniejsza sprzedaż na stacjach, ponieważ cześć kierowców m.in. z powodu złych warunków atmosferycznych ograniczyła jazdę samochodem".

W ich ocenie na przełomie stycznia i lutego ceny paliw na stacjach mogą nieznacznie wzrosnąć - średnio do 2 grosze na litrze. "Podwyżki benzyny mogą być bardziej odczuwalne niż diesla, co wynika z poziomu cen obu paliw na rynku hurtowym" - stwierdzili eksperci BM Reflex.

dwyes71

Podziel się opinią

Share
dwyes71
dwyes71