Analiza futures na WIG20 - przed otwarciem
Otwarcie kontraktów uplasowało się wczoraj 26 punktów powyżej piątkowej ceny odniesienia. Ktoś, kto nie obserwował rano rynków azjatyckich i notowań kontraktów na amerykańskie indeksy, na pewno ze sporym zdziwieniem mógł przyjąć informację o tak wysokim otwarciu FW20M09.
24.03.2009 | aktual.: 24.03.2009 08:28
Jak wiadomo bowiem giełdy za oceanem spadły dość silnie w piątek i pozornie wydawało się, że taki los spotka również rynki europejskie na poniedziałkowym otwarciu. Stało się jednak inaczej, gdyż uwagę inwestorów zaabsorbowała informacja o mających ukazać się w poniedziałek szczegółach planu pomocowego dla amerykańskiego sektora finansowego. Te pogłoski doprowadziły zatem do wykreowania się silnej fali wzrostowej, której konsekwencją było między innymi naruszenie na kontraktach ważnej zapory podażowej: 1510 - 1525 pkt.
Właściwie przez całą sesję notowania FW20M09 utrzymywały się ponad wymienionym zakresem. Warto jednak nadmienić, że byki miały ogromny problem ze sforsowaniem intradayowej bariery podażowej: 1544 - 1549 pkt., która przez całą sesję bardzo skutecznie hamowała wszelkie inicjatywy byków.
Gdy o 14.30 czasu warszawskiego zadudnił gong za oceanem i do akcji z wielką determinacją wkroczyli kupujący, byki na rynku terminowym w dalszym ciągu nie mogły znaleźć sposoby na pokonanie podaży w znanym nam już zakresie: 1544 - 1549 pkt.. Pozytywnie należało jednak zinterpretować to, że kupującym udawało się przez całą sesję utrzymywać notowania kontraktów na bardzo wysokim (wypracowanym jeszcze przed południem) pułapie cenowym.
Ostatecznie zamknięcie FW20M09 wypadło na poziomie: 1541 pkt., co stanowiło wzrost wartości kontraktu o 3.77%.
Naruszenie ważnej strefy oporu Fibonacciego: 1510 - 1525 pkt. wygenerowało wczoraj kolejny sygnał kupna. W tej chwili zwróciłbym baczną uwagę na zakres: 1587 - 1594 pkt., gdyż to on właśnie stanowi obecnie główną zaporę podażową. Tak się ciekawie złożyło, że koncentrują się tutaj także projekcje cenowe widocznego na wykresie ruchu pięciofalowego (mam oczywiście na myśli bieżący impuls wzrostowy, zainicjowany przez kupujących 18 lutego). W pewnej bliskości od w/w zakresu przebiega także górna linia Pitchforka. Jest to jak wiadomo niezwykle ważny element, potwierdzający znaczenie każdej strefy oporu/wsparcia Fibonacciego. W wymienionym przedziale: 1587 - 1594 pkt. można zatem bezwzględnie spodziewać się większej presji podażowej.
Osobiście, w przypadku problemów z pokonywaniem tej przeszkody, zamknąłbym część długich pozycji. Z doświadczenia wiem bowiem, że w tak określonych barierach podażowych niezwykle często formują się lokalne szczyty/dołki. Oczywiście w tym przypadku nie musi wcale dość do wystąpienia takiej sytuacji, gdyż rynek odznacza się sporą siłą. Nie można zatem wykluczyć, że ostatecznie dojdzie do zanegowania w/w zapory podażowej i tym samym kontynuacji ruch wzrostowego.
Posiłkując się przedstawionym dzisiaj wykresem, chciałbym jednak zwrócić również uwagę na niebieską, wewnętrzną linię trendu. Jak wiadomo z wielkim przekonaniem stosuję technikę linii wewnętrznych, gdyż w moim odczuciu charakteryzuje się ona zdecydowanie większą skutecznością od tzw. klasycznych metod związanych z nanoszeniem linii trendu. Z najciekawszymi sytuacjami mamy do czynienia wówczas, gdy strefa cenowa Fibonacciego jest również potwierdzana przebiegającą w jej zakresie linią WLT. Obecnie taka sytuacja nie występuje, niemniej niebieska, górna WLT niejako „sama z siebie” stanowi ważną barierę podażową. Zdecydowanie negatywnie odniósłbym się zatem do następującej sekwencji zdarzeń: naruszeniu ulega strefa: 1587 - 1594 pkt., po czym dochodzi do zatrzymania w rejonie WLT i następnie notowania FW20M09 ponownie schodzą poniżej poziomu: 1587 pkt. Tego typu przebieg zdarzeń mógłby sugerować sporą słabość rynku i już w tej chwili zwracam na to uwagę (choć nie twierdzę, że musi koniecznie dojść do
urzeczywistnienia się tak określonej sekwencji zdarzeń).
Obecnie utrzymywałbym długie pozycje, które zamknąłbym dopiero po przełamaniu znanej nam już strefy cenowej: 1510 - 1525 pkt. W swoim pierwszym komentarzu online (gdy poznamy już cenę otwarcia FW20M09) przedstawię strategię na dzisiejszą sesję, łącznie ze wskazaniem intradayowego obszaru cenowego, po naruszeniu którego warto byłoby rozważyć zamknięcie części długich pozycji.
Paweł Danielewicz
analityk
Dom Maklerski BZ WBK S.A.
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |