Aż 32 proc. Polaków chodzi do dentysty ze względu na pracę
71 proc. ankietowanych pracodawców chętnie w swojej firmie widziałoby osobę z pięknym uśmiechem. Wymagania rosną wraz ze szczeblami kariery.
13.09.2010 | aktual.: 13.09.2010 11:40
71 proc. ankietowanych pracodawców chętnie w swojej firmie widziałoby osobę z pięknym uśmiechem. Wymagania rosną wraz ze szczeblami kariery. Na eksponowanym stanowisku aż 95 proc. pracodawców widzi osobę, która nie kryje swojego uśmiechu.
56 proc. deklaruje, że uśmiech wpływa na ocenę kandydata do pracy. Dziś o tym, że uśmiech jest w poszukiwaniu pracy ważny przekonanych jest 62 proc. studentów. Badanie sondażowe przeprowadziła klinika dentystyczna Stomatologia Danuta Borczyk w Katowicach, na grupie 100 pracodawców w całej Polsce, 100 pracowników i wśród 200 studentów. Wiek respondentów: 19 – 58 lat.
Chociaż uważamy, że zdrowy uśmiech jest ważny w pracy i w staraniach o pracę (aż 32 proc. ankietowanych za powód swoich wizyt u dentysty podaje pracę), to blisko 99 proc. dorosłych Polaków ma próchnicę. Tylko 6 proc. ankietowanych korzysta z najprostszego zabiegu estetycznego, jakim jest wybielanie. 4 proc. Polaków nosi aparat ortodontyczny. Najczęstszym zabiegiem wciąż jest usuwanie zębów. Taki zabieg wybiera 28 proc. Polaków – podaje serwis dentysta.eu.
Polskie firmy, na wzór amerykańskich i francuskich coraz chętniej na stanowiskach związanych z obsługą klienta widzą osoby mogące pochwalić się pięknym uśmiechem. Już dziś piękny uśmiech odgrywa ważną rolę, jeśli staramy się o pracę w mediach, handlu, gastronomii i reklamie . Kiedy jednak marzy nam się kariera prezesa albo dyrektora, zdrowe zęby powinny być obowiązkiem – uważają eksperci. O mocy uśmiechu swojego pracownika przekonanych jest dziś blisko 90 proc. pracodawców. Większość z nich przyznaje wprost, że zwraca uwagę na to, jaki uśmiech ma przyszły pracownik. Ta tendencja w najbliższych latach może być coraz wyraźniejsza, bo jak pokazują ostatnie badania Smiling Report 2010 polscy pracownicy zatrudnieni w handlu, gastronomii, ochronie zdrowia a nawet kosmetyce uśmiechają się za rzadko. – W rozmowie pierwsze, na co zwracamy uwagę to usta i od tego nie da się uciec. Tak się dzieje w zwykłej rozmowie z drugą osobą na ulicy, na kawie z koleżanką albo w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, podczas której
siedzimy face to face z pracodawcą. Często zanim ktoś oceni nasze CV, doświadczenie, zapyta o hobby ocenia nas na podstawie tego, co widać podczas rozmowy, a widać zęby – ich kolor, jakość, symetrię, ale również ubytki. To właśnie zęby i usta znajdują się na wysokości wzroku rekrutera, dlatego w wielu przypadkach mogą przesądzić o pierwszym wrażeniu – mówi lek. stom. Danuta Borczyk ze Stomatologia Danuta Borczyk w Katowicach. – Osoba nieuśmiechająca się albo zakrywająca swój uśmiech może zostać odebrana, jako skryta a nawet niesympatyczna. Tak samo dzieje się później w relacji z klientem. Handlowiec bez uśmiechu wiele nie sprzeda – dodaje.
Podobnego zdania jest Monika Stańczak – Teryaki psycholog i doradca zawodowy z firmy TeamVision.
– Uśmiech bardzo duże znaczenie, bardziej pod względem oddziaływania na poziomie podświadomym na rekrutującego. Oczywiste jest, że osoba pogodna, pozytywnie nastawiona ma większe szanse na pracę – mówi.
Jej zdaniem wygląd, ale także uśmiech wpływa na ocenę kandydata. – Mimo że doświadczeni doradcy personalni nie przyznają wprost, że wygląd stanowi element ogólnej oceny kandydata, to przychylniej ocenia się osoby schludne, czyste, zadbane, w tym mające zadbane zęby. Posiadanie białych, równych zębów jest koniecznością na wszystkich stanowiskach związanych z kontaktem z klientem. Hollywoodzki uśmiech możemy odpuścić osobom pracującym w domu lub online – mówi Stańczak –Teryaki.
Źródlo: Smiling Report 2010, dentysta.eu, klinika Stomatologia Danuta Borczyk