Trwa ładowanie...
pko bp
07-04-2009 16:43

Balcerowicz: rząd powinien dokapitalizować PKO BP

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) powinno dokapitalizować PKO Bank Polski, ocenił profesor Leszek Balcerowicz we wtorek. Jego zdaniem, umożliwiłoby to bankowi zwiększenie skali akcji kredytowej dla przedsiębiorstw.

Balcerowicz: rząd powinien dokapitalizować PKO BPŹródło: WP.PL
dx5j4um
dx5j4um

_ Zdolność udzielania kredytów przez bank może zależeć m.in. od płynności _ - powiedział Balcerowicz na konferencji zorganizowanej przez firmę Intel.

Zaznaczył, że o płynności decydują wprawdzie głównie depozyty - ale na krótszą metę również pożyczki od banku centralnego. Ocenił, że sensowne może być więc rozszerzenie listy papierów wartościowych traktowanych przez bank centralny jako zabezpieczenie pożyczek dla banków. Dodał, że działalność kredytowa banków może być obecnie ograniczona również przez kapitał.

_ Sensowne byłoby, żeby tam, gdzie można, umożliwić dokapitalizowanie _ - powiedział Balcerowicz. Ocenił, że szczególnie celowe wydaje się to np. w przypadku PKO BP, który udziela szczególnie dużo kredytów dla przedsiębiorstw i wyższy kapitał bardzo by mu się przydał.

_ Minister skarbu powinien to umożliwić jak najszybciej. Dziwię się, że jeszcze tego nie zrobiono _ - powiedział były szef NBP.

dx5j4um

Wśród środków, które mogą zdynamizować akcję kredytową dla firm wyliczył też gwarancje rządowe. Zaznaczył jednak, że z tą opcją należy być ostrożnym, bo może ona pociągać za sobą wydatki dla budżetu. Podkreślił też, że możliwe działania rządu nie są jednak w stanie w 100% skompensować działanie pewnych naturalnych sił, które oddziaływają na rynek. *Balcerowicz: Wejście do ERM 2 może się opóźnić, ale raczej o miesiące niż lata *

Ze względu na rozchwianie światowych rynków finansowych Polska powinna opóźnić wejście do systemu walutowego ERM2, czyli przedsionka euro, ale raczej o "kilka miesięcy niż lat", ocenił profesor Leszek Balcerowicz na konferencji zorganizowanej przez Intel. Były szef Narodowego Banku Polskiego (NBP) i resortu finansów zwrócił też uwagę na przeszkody polityczne, ale podkreślił, że przystąpienie do strefy euro będzie dla Polski korzystne.

_ Wszystkie opracowania, które znam, a które oznaczają się jakąś rzetelnością, kończą się jednym wnioskiem: że się opłaca - nie tylko Polsce, ale wszystkim nowym krajom członkowskim Unii _ - powiedział Balcerowicz. Dodał, że wpływ posiadania euro oznacza dodatkowe przyśpieszenie wzrostu gospodarczego w granicach 0,2-0,6 pkt proc. w kolejnych latach.

Były prezes NBP powtórzył, że realizacja wymagań z Maastricht, byłaby dla Polski korzystna bez względu na wejście do strefy euro. Zaznaczył, że obniżenie inflacji jest łatwiejsze w obecnej sytuacji spowolnienia wzrostu, a deficyt budżetowy i tak trzeba obniżyć.
_ Trzeba ograniczać te rozdęte wydatki, ale nie poprzez cięcia, tylko przez reformy oraz takie działania, które sprawią, że większość ludzi zdolnych do pracy będzie pracować _ - powiedział Balcerowicz.

dx5j4um

Zaznaczył, że jedyną komplikacją w takich warunkach jest wejście do systemu ERM2 i utrzymanie przez dwa lata kursu złotego w wyznaczonych widełkach.
_ Słowacja przeszła, Słowenia przeszła, więc można przejść. W tej chwili jest to o tyle skomplikowane, że mamy rozchwianie na rynkach finansowych _ - powiedział były wicepremier. Dodał, że jest też więcej niepewności co do wzrostu polskiej gospodarki na krótką metę.

_ Jest więc rzeczą rozsądną poczekać i wejść do ERM2, kiedy ta niepewność będzie dużo mniejsza. To nie musi być kwestia lat, raczej kwestia miesięcy _ - powiedział Balcerowicz, który wystąpił na konferencji zorganizowanej przez firmę Intel.

Przyznał, że druga przeszkoda na drodze wejścia do strefy euro jest natury politycznej.
_ Niedobrze byłoby wejść do węża i nie móc z niego wyjść _ - powiedział Balcerowicz komentując hipotetyczną sytuację, w której Polska weszłaby do ERM2, ale po upływie dwóch lat nie mogłaby wstąpić do strefy euro, ponieważ parlament nie wprowadziłby potrzebnych zmian w konstytucji.

dx5j4um

W ostatnią środę wiceminister finansów i pełnomocnik rządu do wprowadzenia euro Ludwik Kotecki, podtrzymując wcześniejsze zapowiedzi, poinformował, że planowany na koniec I półrocza br. termin wejścia do europejskiego mechanizmu walutowego ERM2 może ulec przesunięciu. Dodał, że resort ma jeszcze kilka tygodni na zastanowienie, czy aktualizować mapę drogową przyjęcia euro pod tym kątem. Zapewnił jednak, że termin przyjęcia euro - 1 stycznia 2012 r. - pozostanie aktualny.

ISB

dx5j4um
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dx5j4um