Bank Światowy sprawdzi, jak prowadzi się biznes w Polsce

Przedstawiciele Banku Światowego zbadają warunki prowadzenia biznesu w Polsce; w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju rozpoczęto prace w tej sprawie - poinformował bank w komunikacie. Wyniki raportu mają być opublikowane wiosną 2015 roku.

Bank Światowy sprawdzi, jak prowadzi się biznes w Polsce
Źródło zdjęć: © Fotolia | great photos

"Raport będzie opracowany na poziomie regionalnym, jest rozwinięciem globalnego raportu Doing Business i zanalizuje wybrane polskie miasta pod względem możliwości prowadzenia biznesu z perspektywy małych i średnich przedsiębiorstw krajowych" - podkreślił bank w czwartkowym komunikacie.

Raport ma dotyczyć zakładania firmy, uzyskiwania pozwoleń na budowę, rejestrowania nieruchomości oraz egzekwowania kontraktów. "Dla każdego z tych obszarów autorzy raportu wyłonią dobre praktyki stosowane w 18 polskich miastach, zlokalizowanych we wszystkich 16 województwach. Przedstawią jednocześnie propozycje reform w oparciu o przykłady z Polski i 188 krajów badanych w ramach globalnego raportu Doing Business" - napisano.

Według BŚ wyniki raportu mają pomóc władzy rządowej i samorządowej w reformach, których celem jest ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

"Głównym celem regionalnych raportów Doing Business jest pokazanie dobrych praktyk i aspektów, które wymagają poprawy w obrębie badanych obszarów. Regionalny raport Doing Business Polska umożliwi decydentom dokładniejsze spojrzenie na obszary wymagające reform i wyzwania, przed jakimi stają lokalni przedsiębiorcy" - podkreślił cytowany w komunikacie menedżer Banku Światowego dla Polski i krajów bałtyckich Xavier Devictor.

"Poprzez badanie sytuacji w różnych miastach i różnych województwach Polski, rozwiązania, które sprawdziły się w jednym mieście mogą być inspiracją dla innego, borykającego się z takimi samymi problemami, a wyzwania stojące przed jednym województwem mogą być rozwiązane dzięki doświadczeniom innego. Mamy nadzieję, że regionalny raport Doing Business będzie wspierać decydentów, dostarczając im informacji potrzebnych do tworzenia skutecznych rozwiązań, umożliwi wymianę doświadczeń pomiędzy miastami i województwami, oraz pomoże w udoskonaleniu lokalnego środowiska regulacji biznesu" - dodał.

Raport jest sporządzany na prośbę Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Banku Gospodarstwa Krajowego.

Źródło artykułu:PAP
firmabiznespolska

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)