Trwa ładowanie...
dd65g9m

Barometr IRG SGH w I kw. wzrósł o 4,2 pkt. do minus 6,5 pkt.

05.02. Warszawa (PAP) - Wartość barometru IRG SGH wzrosła w I kwartale 2014 roku, ze względu na działania czynników cyklicznych o 4,2 pkt. i wynosi minus 6,5 pkt., a pozytywne...

Share
dd65g9m

05.02. Warszawa (PAP) - Wartość barometru IRG SGH wzrosła w I kwartale 2014 roku, ze względu na działania czynników cyklicznych o 4,2 pkt. i wynosi minus 6,5 pkt., a pozytywne oddziaływanie czynników powinno spowodować dalszą poprawę koniunktury w II kwartale - podał w komunikacie Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.

"W I kwartale 2014 wartość barometru IRG SGH wzrosła, potwierdzając rosnącą siłę pozytywnego oddziaływania czynników cyklicznych. Koniunktura wyraźnie się poprawia, a wraz z nią poprawiają się nastroje producentów i konsumentów" - napisano.

"Ujemna wartość barometru o tej porze roku nie jest zaskoczeniem - ze względu na spowolnienie sezonowe, ale jej wzrost jest zmianą nietypową. Słabnie zatem negatywne oddziaływanie czynników sezonowych, a umacnia się pozytywny wpływ czynników cyklicznych" - dodano.

Z badania wynika, że pogorszenie koniunktury odnotowano jedynie w rolnictwie i transporcie samochodowym, a w pozostałych sektorach koniunktura się poprawiła.

dd65g9m

"Największe przyrosty wartości wskaźnika koniunktury miały miejsce w handlu i sektorze bankowym" - napisano.

IRG pisze, że po raz szósty z rzędu poprawiły się nastroje gospodarstw domowych.

"Biorąc pod uwagę optymistyczne przewidywania przedsiębiorców i gospodarstw domowych na najbliższą przyszłość oraz pozytywne oddziaływanie zarówno czynników cyklicznych, jak i sezonowych, należy oczekiwać poprawy koniunktury w II kwartale" - napisano. (PAP)

map/ asa/

dd65g9m

Podziel się opinią

Share
dd65g9m
dd65g9m