Trwa ładowanie...

Będą droższe bilety kolejowe. PKP wprowadza dopłatę za sprzątanie dworców

To niemal pewne. Jeszcze zanim zakończy się modernizacja katowickiego dworca PKP, pasażerowie będą płacić nawet złotówkę w każdym bilecie za jego utrzymanie. Ministerstwo Infrastruktury od 2012 roku chce wprowadzić opłatę dworcową. To dlatego, że w Polsce stacje są ogólnodostępne, a w związku z tym ich wygląd pozostawia wiele do życzenia.

Share
Będą droższe bilety kolejowe. PKP wprowadza dopłatę za sprzątanie dworców
Źródło: Jupiterimages
d103knc

Już pojawiły się spekulacje, czy PKP wprowadzi zapomnianą w naszym kraju "peronówkę", co mogłoby mieć dla katowiczan daleko idące konsekwencje. Katowicki dworzec jest bowiem nie tylko stacją, ale i deptakiem, poprzez który tysiące osób przechodzi z jednej części miasta na drugą.

- Nie wyobrażam sobie, aby przekroczenie drzwi stacji miało być płatne, tym bardziej że będzie tam wejście do galerii handlowej - przypomina rzecznik katowickiego UM Waldemar Bojarun.

Tymczasem w pociągach już prowadzona jest akcja informacyjna o przyszłej opłacie. Przewoźnicy rozdają ulotki, by pasażerów przygotować do cenowego szoku. Najwięcej zapłacą ci, którzy codziennie dojeżdżają koleją do pracy. Dodatkowe złotówki mają być doliczane do biletów takich przewoźników jak Przewozy Regionalne, Inter City i nowo powołana przez marszałka spółka Koleje Śląskie.

d103knc

PKP twierdzi, że dzięki "peronówkom" będzie można utrzymać w czystości korytarze, hale dworcowe, toalety, a ruchome schody wreszcie będą działać, to już realizacja pomysłu może budzić uzasadnione wątpliwości.

Nie zajmie się tymi pracami spółka PKP Dworce Kolejowe, która zarządza 83 obiektami w największych miastach i której celem jest utrzymywanie tam "akceptowalnych warunków dla podróżnych" jak napisano w misji firmy. Zająć się tym ma jakaś kolejowa spółka z dziesiątkami miejsc pracy dla urzędników pod nazwą... Dworzec Polski.

Z dodatkową opłatą dworcową spotkamy się i na głównym w Katowicach, i na stacjach w Załężu, Kobiórze czy Sosnowcu-Maczkach, choć nie ma tam już czego sprzątać, bo poziom dewastacji osiągnął apogeum i potrzebny jest kapitalny remont.

Za dwa lata

Budowa nowego dworca autobusowo-kolejowego, który zastąpi wybudowany w 1972 r. budynek, %07potrwa do 2013 roku. W czerwcu 2012 r. ma być oddana hala główna z podziemną częścią, gdzie będzie się mieścił dworzec komunikacji miejskiej. Być może na Boże Narodzenie 2012 r. uda się uruchomić "Galerię Katowicką", czyli centrum handlowo-rozrywkowe na placu Szewczyka, które będzie połączone z dworcem. Integralną częścią Galerii będzie podziemny parking na 1200 wozów.

d103knc

Wszyscy pasażerowie zapłacą, bo wkrótce podrożeją polskie tory

Wzrostu cen za przejazdy koleją - niezależnie od wprowadzenia opłaty dworcowej w 2012 roku - można spodziewać się już za kilka miesięcy.

Spółka Polskie Linie Kolejowe zapowiada podwyżkę stawek za dostęp do torów, którymi zarządza. Pieniądze wyegzekwuje od wszystkich przewoźników. Zamierza też wszcząć windykację majątku Przewozów Regionalnych i InterCity, bo nie płacą za korzystanie z szyn. Skuteczność zarządcy torów odczuli pasażerowie w całej Polsce w maju, kiedy 48 pociągów Inter Regio z powodu zaległości w opłatach nie zostało wpuszczonych na trasy.

O przebudowie katowickiego dworca czytaj więcej na stronie http://katowice.naszemiasto.pl/serwisy/dworzec/

d103knc

Podziel się opinią

Share
d103knc
d103knc