Będą potrzebne tysiące rąk do pracy
Nawet 40 milionów euro mogą zarobić firmy ochroniarskie dzięki Euro 2012 - szacuje Polska Izba Ochrony Osób i Mienia. Za rok do Polski na święto piłki nożnej przyjadą tłumy kibiców i turystów z całej Europy.
Pojawią się na meczach i imprezach towarzyszących Euro 2012. Przy każdej takiej imprezie trzeba zadbać o bezpieczeństwo. I tu - jak mówi prezes Polskiej Izby Ochrony Osób i Mienia Sławomir Wagner - jest duże pole do popisu dla agencji zajmujących się ochroną imprez masowych. Z wyliczeń Izby wynika, że tylko na jeden mecz na Stadionie Narodowym, przy rozgrywkach o tzw. podwyższonym poziomie ryzyka będzie potrzeba do zabezpieczenia prawie 1800 ludzi. Do tego 5 stref kibica, w których będzie się bawiło 175 tysięcy fanów piłki, co oznacza kolejne 1800 osób do ochrony. Jeśli imprezy w tych strefach będą zaliczone do tych o podwyższonych ryzyku, to do ochrony będzie potrzeba jeszcze więcej osób - prawie 3600 ochroniarzy.
To tylko wyliczenia na jeden mecz w stolicy. Rozgrywki będą też we Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku - w sumie na te imprezy będzie potrzeba około 15 tysięcy ludzi z licencjami ochroniarskimi, szacuje Izba Ochrony Osób i Mienia.
Wyliczenia agencji ochrony potwierdza ekspert do spraw bezpieczeństwa ze spółki PL.2012 Stefan Dziewulski. Jego zdaniem służby porządkowe, które trzeba zatrudnić na czas mistrzostw, będą miały "pełne ręce roboty". Muszą pojawić się zarówno na meczach, w strefach kibica, przy centrum telewizyjnym, a także wokół hoteli, gdzie będą mieszkać kibice. Dziewulski zaznaczył również, że część imprez będą zabezpieczać tzw. służby informacyjne. Do nich UEFA poprzez spółkę PL.2012 będzie szukać ludzi spoza firm ochroniarskich. Będą to "osoby nieskażone stadionowymi nawykami", które będą bardziej delikatne wobec kibiców, niż pracownicy służb porządkowych.
Osoby potrzebne do pracy przy zabezpieczaniu Euro 2012 - zarówno w służbach porządkowych, jak i w informacyjnych - będą specjalnie przeszkolone. Organizatorzy imprez szykują 4-dniowe kursy dla takich kandydatów.
Oprócz pracowników firm ochroniarskich w zabezpieczaniu wydarzeń sportowych będą brać udział również policjanci. Obecnie szkoleniami - również językowymi - objętych jest około 7 tysięcy funkcjonariuszy.
Przedstawiciele UEFA i PL.2012 zwracają w nich uwagę m.in. na to, jak mogą się zachowywać kibice z różnych krajów. Wiadomo na przykład, że miłośnicy piłki nożnej z Holandii są zupełnie inni od fanów tego sportu z Anglii.
Polska Izba Ochrony Osób i Mienia szacuje, że w czasie Euro 2012 zapotrzebowanie na usługi firm ochroniarskich wzrośnie o 20 procent.