Trwa ładowanie...
d1w89pm
d1w89pm

Belka: Ostatnie dane m.in. dot. inflacji nie zbliżają do redukcji stóp proc.

Warszawa, 06.04.2016 (ISBnews) - Ostatnie dane makroekonomiczne nie są przesłanką do decyzji Rady Polityki Pieniężnej dotyczącej ewentualnego obniżenia stóp procentowych, wynika z wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Marka Belki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1w89pm

"Nie sądzę, aby wydarzenia ostatniego miesiąca uczyniły obniżkę stóp bardziej prawdopodobną" - powiedział Belka podczas konferencji.

"Rzeczywiście mamy ten wskaźnik inflacji ujemny, bardzo niski. Nie sądzę, żebyśmy zbliżyli się do obniżki stóp choćby patrząc na dynamiczny wzrost gospodarczy" - dodał prezes.

Dodał, że mamy w Polsce także zauważalną poprawę na rynku pracy. "Poza tym proszę zauważyć, że dzisiaj po raz pierwszy obradowaliśmy w nowym składzie" - powiedział Belka.

d1w89pm

RPP podczas wcześniejszych posiedzeń akcentowała poziom inflacji bazowej, która była notowana powyżej zera. Ostatnie odczyty wskazują, że znajduje się ona już na ujemnym poziomie. W odpowiedzi na pytanie czy RPP wzięła pod uwagę ten fakt, prezes odpowiedział:

"To jest ten element, który 'uwiera' nas. Są jednak różne inne czynniki, które równoważą to. Poza tym świat jest pełen niepewności i dobrze mieć jeszcze jakąś przestrzeń choćby w zakresie stóp procentowych" - podkreślił prezes.

RPP utrzymała w kwietniu stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5%. Stopa lombardowa wynosi nadal 2,5%, stopa depozytowa - 0,5%, a stopa redyskonta weksli - 1,75%.

(ISBnews)

d1w89pm

Podziel się opinią

Share
d1w89pm
d1w89pm