Trwa ładowanie...
d4lvaey

Bezrobocie może przejściowo sięgnąć 14 proc. - Męcina, MPiPS (aktl.)

...

Share
d4lvaey

dochodzą dalsze wypowiedzi wiceministra #

08.01. Warszawa (PAP) - Bezrobocie w 2013 roku może sięgnąć 14 proc., ale sytuacja będzie przejściowa. W marcu, kwietniu powinniśmy się odbijać od krytycznego - ocenił w TNV CNBC Jacek Męcina, wiceminister pracy i polityki społecznej.

"Może się tak zdarzyć, (że stopa bezrobocia osiągnie 14 proc. - PAP), ale będzie to przejściowy punkt" - powiedział wiceminister.

"Styczeń szczególnie nas niepokoi, bo w grudniu zakończyła się część umów okresowych. Nie zostały przełożone. W marcu kwietniu powinniśmy się odbijać od tego krytycznego punktu" - dodał.

d4lvaey

Według resortu pracy stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 13,3 proc. wobec 12,9 proc. w listopadzie.

Zdaniem wiceministra I kwartał 2013 roku będzie bardzo trudny, ale w marcu lub kwietniu powinna nadejść poprawa na rynku pracy.

"Na pewno I kwartał będzie bardzo trudny, ale można powiedzieć, że jest to już pewna tradycja polskiego rynku pracy. Taka silna sezonowość. (...) Ważne będzie to obicie w II kwartale roku, czyli od kwietnia, a czasami nawet od marca. Będziemy z wielką troską obserwować, jak się gospodarka zachowa. Jeśli uda się osiągnąć spadek bezrobocia przez zwiększenie zatrudnienia przy pracach sezonowych, to oznaczać będzie, że będziemy mogli częściowo nadrobić te straty z roku 2012" - powiedział.

Wiceminister liczy, że zwiększone o ponad 17 proc. środki z Funduszu Pracy dają możliwość aktywizacji 500 tys. bezrobotnych.

"Jeśli założymy efektywność 50 procentową, 250 tys. z nich powinno znaleźć pracę, a dodatkowo 150 tys. wygeneruje gospodarka, o tym urzędy pracy wiedzieć nie mogą" - powiedział.

Premier Donald Tusk powiedział na początku stycznia, że 2013 roku powstanie 400 tys. miejsc pracy.(PAP)

kba/ asa/

d4lvaey

Podziel się opinią

Share
d4lvaey
d4lvaey