Bezrobotny zapłaci daninę od stypendium
Firma, która organizuje bezpłatne szkolenia dla osób poszukujących pracy i wypłaca stypendia za uczestniczenie w kursach, musi wystawić im potem PIT-8C.
Stwierdził tak dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 22 stycznia br. (nr IPPB4/415-696/09-4/MP).
Z pytaniem zwróciła się spółka, która organizuje nieodpłatne szkolenia m.in. dla osób długotrwale bezrobotnych oraz kobiet powracających na rynek pracy, np. po urlopach wychowawczych. Firma korzysta przy tym z dofinansowania ze środków UE i budżetu państwa. Osobom uczestniczącym w kursach przysługują stypendia, czyli tzw. dodatki szkoleniowe, wynoszące 4 zł za godzinę. Spółka miała wątpliwości, jak rozliczyć tego typu wsparcie.
Dyrektor IS stwierdził, że stypendia stanowią dla uczestników szkoleń przychód z tzw. innych źródeł, od którego należy zapłacić podatek. Uczestnicy kursów muszą wykazać te kwoty w zeznaniu za rok podatkowy, w którym zostało wypłacone stypendium. Tego typu wsparcie nie mieści się bowiem w katalogu zwolnień ani nie są to dochody, od których zaniechano poboru daniny na podstawie przepisów ordynacji podatkowej. Zgodnie z ustawą o PIT za przychody z innych źródeł uznaje się m.in. zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia.
Oznacza to, że spółka musi przekazać podatnikom (czyli osobom biorącym udział w kursach) oraz urzędowi skarbowemu informacje o przychodach na druku PIT-8C. Jeśli pieniądze zostały wypłacone w 2009 r., ma na to czas do końca lutego 2010 r. Jednocześnie spółka nie będzie zobowiązana do pobierania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Rzeczpospolita