Trwa ładowanie...

BFG: nieobecny niewynagrodzony

Zmienią się zasady wynagradzania członków Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W przypadku nieobecności na posiedzeniu członka rady BFG, zostanie mu wypłacona jedynie część wynagrodzenia - przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o BFG.

BFG: nieobecny niewynagrodzonyŹródło: Jupiterimages
d1z1fju
d1z1fju

Jego pierwsze czytanie odbyło się w czwartek podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych, po czym dokument został przesłany do podkomisji stałej ds. instytucji finansowych. Zgodnie z propozycjami rządu, zmienić się ma sposób wynagradzania osób wchodzących w skład Rady BFG. Wynagrodzenie pobierane za udział w posiedzeniach Rady Funduszu ma być zastąpione wynagrodzeniem miesięcznym. Będzie się ono składać z dwóch części.

Część stała ma być wynagrodzeniem za pracę na rzecz Funduszu poza posiedzeniami Rady i za odpowiedzialność ponoszoną za jej funkcjonowanie. Natomiast część zmienna ma zależeć od udziału członka Rady w jej posiedzeniach, pełnionej funkcji i zakresu zadań. Według rządu oznacza to, że w przypadku nieobecności na posiedzeniu osoby wchodzącej w skład Rady BFG, zostanie jej wypłacona jedynie stała część wynagrodzenia.

Maksymalną wysokość miesięcznego wynagrodzenia osób wchodzących w skład Rady BFG ma określić w rozporządzeniu minister finansów, po wcześniejszym zasięgnięciu opinii prezesa Narodowego Banku Polskiego i przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Rozporządzenie ureguluje wysokość wynagrodzenia w części stałej i sposób ustalenia wynagrodzenia w części zmiennej. Projekt przewiduje, że nowela wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca, następującego po upływie miesiąca od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Poseł Stanisław Stec z Lewicy wyraził opinię, że lepiej byłoby, gdyby wysokość wynagrodzenia była określona w ustawie, a nie w rozporządzeniu. Z kolei poseł Aleksandra Natalli-Świat z PiS chciała wiedzieć, czy zmieni się wynagrodzenie członka rady, jeżeli w miesiącu będzie zwoływane jedno jej posiedzenie.

d1z1fju

Wiceminister finansów Dariusz Daniluk poinformował posłów, że konieczność nowelizacji ustawy wynika z problemów związanych z obliczaniem wynagrodzenia członków rady BFG. Według niego obecne przepisy są wewnętrznie sprzeczne. - Naszą intencją nie jest podwyższanie wynagrodzeń członków Rady BFG - zapewnił Daniluk. Według resortu finansów, jeżeli w miesiącu będzie zwoływane jedno posiedzenie Rady, to zmiana przepisów nie wpłynie na wysokość wynagrodzeń członków Rady.

d1z1fju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1z1fju