Trwa ładowanie...
d38tfrn
23-08-2016 18:20

BGK i kazachstański bank rozwoju podpisały porozumienie na 300 mln euro (aktl.)

#
Dochodzą informacje z komunikatu BGK - w akapitach 12.-15.
#

d38tfrn
d38tfrn

23.08. Warszawa (PAP) - Bank Gospodarstwa Krajowego oraz kazachstański bank rozwoju podpisały porozumienie opiewające na 300 mln euro, które będzie wspierać wspólne kontrakty inwestycyjne i eksportowe - poinformował PAP wicepremier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki spotkał się z kazachstańskim ministrem inwestycji i rozwoju Żenisem Kasymbekiem w poniedziałek wieczorem. Wcześniej rozmawiał też z prezydentem Kazachstanu Nursułtanem Nazarbajewem, który przebywa w Polsce z dwudniową wizytą.

"Podpisaliśmy porozumienie pomiędzy kazachstańskim bankiem rozwoju i Bankiem Gospodarstwa Krajowego, czyli naszym bankiem rozwoju, które przewiduje finansowanie projektów inwestycyjnych o wartości 300 mln euro" - mówił PAP wicepremier. "To jest umowa, w oparciu o którą będziemy starali się wspierać zarówno kontrakty inwestycyjne, kontrakty eksportowe, jak i wspólne projekty w innych dziedzinach współpracy" - dodał.

Tłumaczył, że Polska chce nawiązać głębsze relacje z Kazachstanem. Dotyczy to zarówno inwestycji kazachstańskich w Polsce, jak i polskich inwestycji w Kazachstanie.

d38tfrn

"Jest to dla nas bardzo dobry i ważny partner, ponieważ zarówno warunki prowadzenia biznesu są w Kazachstanie coraz lepsze, ale również struktura naszych gospodarek wzajemnie się uzupełnia. Oni mają pewne produkty, surowce w szczególności, których my potrzebujemy, my z kolei eksportujemy maszyny, przetworzoną żywność, leki" - wyjaśnił.

Przypomniał, że oba kraje należą także do pierwszych sygnatariuszy Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) i leżą na tzw. Jedwabnym Szlaku, co kreuje dodatkowe szanse na realizację wspólnych projektów inwestycyjnych.

"Z prezydentem Nazarbajewem i ministrem Kasymbekiem rozmawialiśmy na temat inwestycji, w tym również o takich sprawach, jak ruch bezwizowy. Nazarbajew obiecał, że ruch bezwizowy będzie od 1 stycznia 2017 roku" - zaznaczył Morawiecki. Tematem rozmów były także plany uruchomienia bezpośredniego połączenia lotniczego między Warszawą a Astaną - dodał.

Minister zauważył, że Polska notuje deficyt w handlu z Kazachstanem. "W ramach wymiany handlowej eksportujemy za nieco mniej niż 0,5 mld dolarów, a importujemy prawie za 1 mld dolarów" - powiedział.

d38tfrn

Wskazał, że w trakcie poniedziałkowych spotkań udało się m.in. wyeliminować kilka problemów operacyjnych dotyczących funkcjonowania polskich firm w Kazachstanie. "Polska firma z sektora farmaceutycznego miała problemy w Kazachstanie i wydaje się, że dzisiaj w bezpośrednich rozmowach udało się te problemy wyjaśnić i one znikną. To była moja bezpośrednia interwencja u ministra Kasymbeka. Minister bardzo życzliwie się do tego odniósł" - dodał Morawiecki.

Podkreślił, że Polska Kazachom oferuje towary o stosunkowo wysokiej wartości dodanej, jak np. maszyny czy lekarstwa. "Polskie leki stanowią blisko 10 proc. udziału w rynku kazachstańskim" - zauważył.

Podczas spotkania zawarto porozumienie między spółką Astana Expo 2017 i Polską Izbą Turystyki. W rozmowach w Ministerstwie Rozwoju wziął też udział wiceminister Radosław Domagalski.

d38tfrn

BGK w przesłanym we wtorek komunikacie poinformował, że zawarł porozumienie ramowe o współpracy z Bankiem Rozwoju Kazachstanu (BRK). Podpisali je p.o. prezesa Mirosław Panek oraz Jerbołat Dosajew w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w obecności prezydenta RP Andrzeja Dudy i prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa.

"Celem porozumienia jest rozwój współpracy gospodarczej pomiędzy Polską i Kazachstanem oraz rozwój długoterminowej kooperacji pomiędzy bankami rozwoju obu państw. Ma to nastąpić poprzez wsparcie dwustronnego handlu i projektów z udziałem komponentu polskiego i kazachskiego w krajach trzecich oraz promocję rozwoju polskich inwestycji w Kazachstanie i kazachskich inwestycji w Polsce. Ogólny potencjał współpracy został oszacowany na 300 mln EUR" - precyzował komunikat.

Prezes Panek tłumaczył, że dzięki podpisanemu porozumieniu BGK zamierza zwiększyć skalę wsparcia oferowanego na rynek kazachski. "Wspieranie ekspansji polskich firm, zwłaszcza na rynki o podwyższonym ryzyku, to jedno z podstawowych zadań BGK. Mamy duże doświadczenie w finansowaniu eksportu polskich produktów i usług za naszą wschodnią granicę" - podkreślił cytowany w komunikacie.

Wskazał, że finansowanie dostarczane przez BGK odbywa się w większości za pośrednictwem banków lokalnych. Dotychczasowe wsparcie BGK dotyczyło przede wszystkim kontraktów eksportowych podpisywanych z podmiotami z Białorusi, Rosji oraz Ukrainy, ale pierwsze transakcje z Kazachstanem również zostały już sfinansowane - dodał.

d38tfrn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38tfrn