Trwa ładowanie...
d1b6z4o
04-04-2017 08:44

BGK średnioterminowo zamierza wesprzeć inwestycje polskich firm kwotą 6 mld zł

Warszawa, 04.04.2017 (ISBnews) - Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) zamierza kontynuować wsparcie przedsięwzięć inwestycyjnych polskich firm i średnioterminowo przeznaczyć na ten cel 6 mld zł, podała instytucja. 

d1b6z4o

"Bank będzie kontynuował wsparcie projektów inwestycyjnych polskich firm - w średnim horyzoncie przewiduje udzielenie kredytów w wysokości blisko 6 mld zł, a do roku 2020 planuje wypełnić lukę dłużnego finansowania dużych przedsiębiorstw w wysokości 16 mld zł" - czytamy w komunikacie.

Zgodnie z założeniami do Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju działania Banku w zeszłym roku ukierunkowane były na finansowanie strategicznych sektorów polskiej gospodarki oraz eksportu i ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. Saldo kredytów brutto na koniec 2016 r. wyniosło 27,4 mld zł i zwiększyło się rok do roku o 4,9 mld zł (o 22 proc.). Największy nominalny wzrost, o 5,4 mld zł, tj. o 34,5%, nastąpił w kredytach dla podmiotów gospodarczych. Na pełne zaangażowanie kredytowe które łącznie wyniosło 32,3 mld zł brutto, składały się również obligacje samorządowe (1 mld zł) oraz obligacje komercyjne wyemitowane w ramach finansowania projektów (4 mld zł), podano w materiale.

"Rok 2017 będzie pierwszym rokiem realizacji programów europejskich z perspektywy unijnej na lata 2014-2020. Poziom środków zarządzanych przez Bank na wspieranie rozwoju gospodarczego wyniesie około 9 mld zł w porównaniu do około 2 mld zł w latach perspektywy finansowej 2007-2013" - czytamy dalej.
Ponadto bank w dalszym ciągu będzie finansował eksport oraz ekspansję zagraniczną, we współpracy z PAIH i KUKE.

"Zgodnie ze strategią przyjętą przez radę nadzorczą w roku 2014, bank w latach 2014-2017 znaczną uwagę przykłada do zwiększenia aktywności w obszarze działalności inwestycyjnej. W efekcie łączna wartość emisyjna certyfikatów inwestycyjnych będących w posiadaniu Banku zwiększyła się dwukrotnie o ponad 1 mld zł rdr. Największy wzrost zaangażowania banku odnotowały Fundusz Sektora Mieszkań na Wynajem (+535,9 mln zł) i Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw (+302,4 mln zł)" - czytamy również.

d1b6z4o

W 2017 roku BGK rozpoczął prace nad zdefiniowaniem nowej strategii na lata 2017-2020. Wśród priorytetów na najbliższe miesiące warto wymienić przygotowania do wdrożenia programu gwarancji de minimis w nowej formule od 1 stycznia 2018 r. Zmiana obejmie dywersyfikację źródeł finansowania programu, aby nie obciążał on jedynie budżetu państwa, lecz w dużym stopniu opierał się na wykorzystaniu środków unijnych uwolnionych z instrumentów finansowych minionej oraz obecnej perspektywy finansowej UE. Wdrażane będą także gwarancje w ramach FG POIR, podano także.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP.

(ISBnews)

d1b6z4o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1b6z4o