Trwa ładowanie...

BGŻ trafi w ręce Francuzów

Za około 4,2 miliarda zł (ok. 1 mld euro) 98,5 proc. akcji banku BGŻ przejdzie z rąk Rabobanku do rąk francuskiego BNP Paribas Group. Taką informację podał BNP Paribas.

BGŻ trafi w ręce FrancuzówŹródło: Wikimedia Commons, fot: Lowdown
d24ny1d
d24ny1d

W listopadzie BNP Paribas złożył niewiążącą ofertę zakupu BGŻ. Finalizacja transakcji uzależniona jest m.in. od otrzymania koniecznych zgód regulatora.

Analitycy oceniają, że wycena w transakcji nie odstaje od oczekiwań, nie wiadomo jednak o skali ewentualnych synergii.

- Ta cena 1 mld euro była już wcześniej podawana przez media, więc rynek zdążył się do niej przyzwyczaić. Trudno jednak ją oceniać, bo nie wiadomo, jak duże synergie mogą powstać po tej transakcji - tłumaczy PAP Kamil Stolarski z BESI.

d24ny1d

Po połączeniu nowy bank będzie miał udział w rynku wynoszący 4,3 proc. w Polsce - jej wielkość będzie podobna do Banku Millennium"

BNP Paribas nie był jedynym bankiem, który miał chrapkę na BGŻ. Wcześniej także UniCredit podawał, że chce kupić BGŻ od Rabobanku i złożył już w tej sprawie ofertę. Zainteresowanie zakupem BGŻ sygnalizował także Santander. Komisja Nadzoru Finansowego oceniała jednak, że inwestor ten powinien najpierw dokończyć poprzednią fuzję BZ WBK z Kredyt Bankiem. Według spekulacji prasowych, bankiem BGŻ zainteresowany był także m.in. Credit Agricole.

KNF informował wcześniej, że zobowiązania Grupy Rabobank dotyczące długoterminowej strategii funkcjonowania BGŻ są nadal aktualne. Rabobank zadeklarował w wezwaniu, że zamierza utrzymać BGŻ na GPW. Rabobank zadeklarował także zwiększenie free float nie później niż do połowy 2016 roku, do poziomu 25 proc., poprzez sprzedaż lub emisję nowych akcji

Po pierwszych dziewięciu miesiącach 2013 roku zysk netto Banku BGŻ wzrósł o 73 proc. rdr do 134,3 mln zł. Kredyty i pożyczki netto udzielone klientom na koniec września 2013 roku wynosiły 26,3 mld zł, czyli pozostały na poziomie z końca 2012 roku. Z kolei zobowiązania wobec klientów wynosiły 25,8 mld zł, czyli od początku 2013 roku spadły o 4 proc.

d24ny1d

Współczynnik wypłacalności Banku BGŻ po koniec września 2013 roku wynosił 13,1 proc.

BNP Paribas Bank Polska jest częścią międzynarodowej instytucji finansowej BNP Paribas. Podmiotem bezpośrednio dominującym BNP Paribas Banku Polska jest BNP Paribas Fortis, do którego należy 99,89 proc. akcji banku, z czego 81,62 proc. bezpośrednio, a 18,27 proc. za pośrednictwem Dominet.

W środę na zamknięciu sesji za jedną akcję BGŻ płacono 71,78 zł.

d24ny1d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24ny1d