Trwa ładowanie...

Białoruś: Ministerstwo Gospodarki zleca obniżenie cen kurzego mięsa

Białoruskie Ministerstwo Gospodarki poleciło największym zakładom drobiarskim w kraju obniżenie cen mięsa kurzego - poinformowała w poniedziałek państwowa agencja BiełTA. Ceny mięsa na Białorusi są znacznie wyższe niż w Polsce czy na Litwie.

Białoruś: Ministerstwo Gospodarki zleca obniżenie cen kurzego mięsaŹródło: AFP
d16p1jb
d16p1jb

Resort gospodarki polecił kombinatowi "Dzierżyński" obniżenie cen po poziomu sprzed 21 maja bieżącego roku w związku z gwałtownym ich podniesieniem właśnie w maju.

Wcześniej analogiczne polecenie wydano czterem innym zakładom drobiarskim - dwóm w Witebsku na północy kraju, jednemu w Smolewiczach (centralna Białoruś) oraz jednemu w Mohylewie na wschodzie kraju. Władzom lokalnym Brześcia, Grodna i Mińska zalecono zaś spowodowanie obniżek cen wieprzowiny.

Na Białorusi bardzo wzrosły w tym roku ceny mięsa, co przyznał nawet minister gospodarki Mikałaj Snapkou. W maju mięso kurze kosztowało o 30 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku i o 14,7 proc. więcej niż w marcu b.r. W połowie czerwca kilogram pakowanej piersi kurzej kosztował 53,5 tys. rubli białoruskich (16 zł).

d16p1jb

Według niezależnych mediów przyczyną wzrostu cen mięsa kurzego było znaczne podniesie cen wieprzowiny na skutek po pierwsze wybicia około 1/5 populacji świń z powodu wykrycia w ubiegłym roku ognisk afrykańskiego pomoru świń na Białorusi, a po drugie zakazu wwozu taniej wieprzowiny z Polski, Litwy i Łotwy, także spowodowanego wykryciem tam wspomnianej choroby. W czerwcu kilogram polędwicy wieprzowej kosztował na Białorusi około 180 tys. rubli białoruskich (54 zł), podczas gdy na Litwie równowartość 16-19 zł.

d16p1jb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16p1jb