Trwa ładowanie...

Bisfenol A w paragonach. "Solidarność" domaga się interwencji resortu zdrowia

Handlowa "Solidarność" chce kontroli paragonów stosowanych przez duże sieci. Związkowcy chcą sprawdzić, czy w ich zawartości nie znajduje się szkodliwy dla zdrowia bisfenol A. Apel w tej sprawie trafił już do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Share
Bisfenol A w paragonach. "Solidarność" domaga się interwencji resortu zdrowia
Źródło: East News, Fot: Mateusz Grochocki
d1t2c5b

- To sprawa niezwykle ważna nie tylko dla pracowników handlu, których w Polsce jest ok. 2 mln, ale również dla całego społeczeństwa. Wszyscy robimy zakupy i wszyscy możemy być narażeni na trujące substancje występujące w paragonach - powiedział przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń "Solidarności" Alfed Bujara, cytowany przez biuro prasowe śląsko-dąbrowskiej "S".

Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność zlecił badania paragonów w ośmiu sieciach handlowych. Pod lupę naukowców z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego trafiły wydruki ze sklepów: Jysk, Pepco, Auchan, Kaufland, Castorama, Biedronka, Amazon i Rossmann - podaje PAP.

d1t2c5b

Szkodliwy bisfenol A był obecny w paragonach siedmiu sieci. Nie wiadomo, która firma wydaje "czyste" wydruki.

Zobacz też: Paragony z bisfenolem. "Solidarność" apeluje do sieci handlowych

To właśnie wynik tego badania zachęcił "S" do apelu skierowanego do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Związkowcy chcą kontroli w sklepach.

- Mamy nadzieję, że służby podległe Ministerstwu Zdrowia szybko przeprowadzą kontrolę, o którą się zwróciliśmy. Gdy już będziemy mieli pełną wiedzę na temat skali problemu, wystąpimy do resortu pracy o wprowadzenie przepisów zakazujących stosowania w kasach fiskalnych papieru zawierającego bisfenol - powiedział szef handlowej Solidarności, cytowany przez biuro prasowe związku.

d1t2c5b

Alfred Bujara wskazał też, że strona związkowa zgłosiła się do sieci handlowych, żeby udzieliły informacji, czy rzeczywiście używają rolek kasowych z bisfenolem A.

Potwierdziło tę informację część sklepów. Inne natomiast nie chciały w ogóle odpowiedzieć na zapytanie.

Bisfenol A to substancja chemiczna, która jest stosowana w optyce, elektronice czy motoryzacji. Może być szkodliwa, a lista ewentualnych problemów, które bisfenol A (tudzież skrótowo: BPA) może spowodować w organizmie ludzkim jest długa.

d1t2c5b

Redaktorka WP Finanse regularnie sprawdzała, gdzie można znaleźć tę substancję. Okazało się, że bisfenol znaleźć można m.in. w plastikowych butelkach z wodą, w kubkach do kawy, w woreczkach do kaszy, ale także wkartonach do pizzy.

Związek ten naśladuje działanie estrogenów - żeńskich hormonów płciowych. Może doprowadzić do niepłodności, otyłości, zaburzeń metabolicznych, zaburzeń rozwoju płodu oraz nowotworów, np. raka piersi u kobiet i raka prostaty u mężczyzn - o czym ostrzegała dr n. med. Aleksandra Rutkowska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1t2c5b

Podziel się opinią

Share
d1t2c5b
d1t2c5b