Blisko rozstrzygnięć

Rynki znajdują się w newralgicznym momencie i niedługo powinno nastąpić kluczowe rozstrzygnięcie.

26.01.2009 | aktual.: 26.01.2009 12:03

W pozytywnym scenariuszu wsparcia na indeksach się utrzymają i nastąpi silna korekta ostatnich spadków. W negatywnym i niestety bardziej prawdopodobnym scenariuszu indeksy ustanowią nowe minima trendu spadkowego. Niepewność będzie w najbliższym czasie bardzo duża ze względu na publikację wyników kwartalnych z najważniejszych spółek w indeksach. Należy spodziewać się dużej liczby fałszywych sygnałów. Dominującym nastawieniem powinno być według nas sprzedawanie indeksów przy oporach technicznych. Z punktu widzenia oceny sentymentu inwestorów ciekawa będzie reakcja giełd na publikowane w tym tygodniu dane makroekonomiczne, w szczególności na dane o dynamice PKB w IV kwartale. W przypadku silnego trendu spadki powinny się pogłębiać w miarę napływu kolejnych złych wiadomości.

Na kilku innych rynkach zbliżają się istotne rozstrzygnięcia. Złoto ustanowiło nowe maksimum w ostatnim ruchu wzrostowym przebijając psychologiczny opór przy 900 USD za oz. Coraz więcej wskazuje na to, że trend wzrostowy na złocie może przyśpieszyć. Siła złota jest tym bardziej zadziwiająca jeśli wziąć pod uwagę towarzyszące jej umocnienie dolara. Z drugiej strony 10 letnie obligacje amerykańskie są bliskie wyłamaniu się z trendu wzrostowego. Na obligacjach 30 letnich takie wyłamanie już wystąpiło.

Scenariusz dla dolara pozostaje pozytywny dopóki utrzymuje się wysoka awersja do ryzyka. Jutro rano notowania EURUSD będą reagować na indeks Ifo. Dzisiejsze dane z rynku nieruchomości są już zdyskontowane i nie powinny wpłynąć na notowania.

Polski złoty jest od rana nieco mocniejszy, ale to ostatnio normalne zachowanie o tej porze dnia. Najważniejsza dla złotego będzie druga połowa dnia, kiedy uaktywniają się Amerykanie. Jutrzejsza decyzja RPP nie powinna wpłynąć istotnie na notowania - rynek w tej chwili nie jest skoncentrowany na stopach procentowych.

EURPLN

Trend wzrostowy na EURPLN nieco wyhamował w pobliżu górnych linii kanałów wzrostowych. Najszybsza linia trendu ma dość strome nachylenie więc jej przełamanie nie będzie silnym sygnałem technicznym. W najbliższym czasie rynek będzie oczekiwał na decyzję RPP w sprawie stóp procentowych. Coraz większa grupa analityków spodziewa się cięcia o 50 punktów bazowych. Dzisiejsze dane o sprzedaży detalicznej okazały się nieco lepsze od oczekiwań, ale nie będzie to miało wpływu na decyzję RPP. Najbliższym istotnym wsparciem na EURPLN pozostaje 4,20.

EURUSD

Trend spadkowy na EURUSD zatrzymał się w pobliżu 1,29. Obecnie kurs próbuje przebić linię trendu spadkowego. W tym tygodniu na rynek napłynie dużo danych makroekonomicznych, w tym dane o dynamice PKB w USA w IV kwartale 2008. Środowa decyzja FOMC nie będzie istotnym wydarzeniem ponieważ stopy w USA już nie mogą być niższe. Zachowanie dolara będzie w dużym stopniu uzależnione od sentymentu na giełdach. Ponowne przebicie 1,28 będzie sygnałem powrotu do spadków na EURUSD i zwiększy prawdopodobieństwo na test minimów przy 1,24. Przebicie 1,31 będzie wstępnym sygnałem odwrócenia trendu.

GBPUSD

Ostatnie dane o dynamice PKB z gospodarki brytyjskiej okazały się gorsze od oczekiwań, co podtrzymało presję na funta. GBPUSD znajduje się bardzo blisko historycznych minimów i nie ma w krótkim terminie sygnałów odwrócenia trendu. Pierwszym istotnym oporem pozostaje strefa 1,43-1,44. Następnym celem spadków powinien być poziom 1,315, gdzie znajduje się 1,618 wydłużenie fibonacciego poprzedniego impulsu spadkowego. Z tego poziomu oczekiwalibyśmy większej korekty wzrostowej.

USDJPY

Krótkoterminowa konsolidacja notowań USDJPY poniżej oporu przy 90 utrzymuje się. Najprawdopodobniej rynek czeka na bardziej zdecydowane rozstrzygnięcie na giełdach amerykańskich, które próbują utrzymać istotne wsparcia techniczne. Jedynym wsparciem technicznym na USDJPY jest w tej chwili minimum z grudnia, które było niedawno testowane. Przebicie tego poziomu będzie sygnałem kontynuacji trendu. Pod koniec tygodnia publikowane będą istotne dane makroekonomiczne z Japonii (sprzedaż detaliczna, inflacja CPI, produkcja przemysłowa, stopa bezrobocia)
.

IDMSA.PL

eurozłotydolar
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)