Boni: finanse zostaną uzdrowione
Rząd nie będzie już ciąć wydatków, a finanse zostaną uzdrowione dzięki kontroli wydatków - powiedział w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" Michał Boni, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.
Jesienią rząd przedstawi pakiet zmian, które pomogą uzdrowić finanse. Boni zapowiedział m.in. wejście w życie reguły budżetowej, że tzw. wydatki elastyczne nie mogą rosnąć jeden procent ponad inflację, co ma być skutecznym lekiem na wzrost wydatków publicznych. Z kolei kilkunastomiliardowe oszczędności ma przynieść upłynnienie przekazywania pieniędzy w budżecie. Chodzi o to, by instytucje nie przetrzymywały pieniędzy na lokatach, podczas gdy emitowane są papiery skarbowe, by zapewnić pieniądze dla innych. Teraz obligacje zostaną wyemitowane, gdy w całym systemie nie będzie pieniędzy.
Kolejne kilka miliardów oszczędności ma przynieść wprowadzenie wspólnych zakupów sprzętu i usług dla administracji.
Do 2025 r. ma wejść w życie wydłużenie wieku emerytalnego. Nie wiadomo jednak, czy będzie to wydłużenie wieku dla wszystkich czy zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.
Wejście Polski do strefy euro w latach 2014-2016 jest sensowne - uważa minister Michał Boni, szef Zespołu Doradców Strategicznych premiera.
- (...) Z praktycznego punktu widzenia zamiast wołać, kiedy wejdziemy do euro, pracujmy nad tym, by spełniać kryteria. To zależy też od warunków zewnętrznych, od tych działań, które mają naprawić całą strefę euro. Musimy też być na ścieżce łączenia wzrostu gospodarczego i rozwoju ze stabilnością finansową. Zagrożenia dla długu publicznego muszą się zmniejszać. Podobnie w przypadku deficytu sektora finansów publicznych (...) - powiedział Boni w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej".
- (...) Euro jest istotne, ale byłoby absurdalne, gdybyśmy powiedzieli: euro tak, ale dróg nie budujemy. Musi być i jedno, i drugie. W tym sensie przedział 2014-2016 jako czas wchodzenia do strefy euro jest horyzontem sensownym - dodał.
Więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej".