Boni: od poniedziałku kolejnych 12 mln Polaków odbiera sygnał cyfrowy
Piąty etap zastępowania telewizji analogowej sygnałem cyfrowym objął w poniedziałek kolejnych 12 mln Polaków - poinformował minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Było to największe do tej pory przejście na sygnał cyfrowy.
20.05.2013 | aktual.: 20.05.2013 13:35
- Do tej pory w czterech etapach działania objęły przeszło 15 mln osób, dziś doszła kolejna grupa ponad 12 mln osób, czyli razem mamy ponad 27 mln osób. Można więc powiedzieć, że trzy czwarte Polaków ma już sygnał cyfrowy, w 13 województwach i prawie 750 gminach - poinformował Boni podczas konferencji prasowej w Krakowie.
Minister Boni podkreślił, że ze względu na trudne ukształtowanie terenu, szczególnie w obszarach górskich województw małopolskiego, śląskiego i dolnośląskiego, konieczne było w piątym etapie uruchomienie 22 specjalnych urządzeń, tzw. doświetlających, które przekazują sygnał telewizyjny na te tereny. Uruchomienie tych urządzeń związane jest z małą przerwą techniczną, konieczną do dostosowania ich parametrów do istniejącego systemu nadajników. Według zapewnień szefa MAC, wszystkie urządzenia doświetlające zostaną uruchomione w poniedziałek.
Boni przypomniał, że w ramach zastępowania telewizji analogowej sygnałem z naziemnych multipleksów cyfrowych przewidziano jeszcze dwa etapy: 17 czerwca nastąpi to w dużej część wschodniej Polski, a 23 lipca - w północno-wschodniej części kraju.
Według wojewody małopolskiego Jerzego Millera, sygnał cyfrowy będzie niedostępny na niewielkich obszarach województwa, charakteryzujących się niekorzystnym ukształtowaniem terenu. - Na szczęście są to obszary bardzo słabo zaludnione - zaznaczył wojewoda.
Dodał, że problem z brakiem sygnału na tych obszarach powinien zostać rozwiązany w przyszłym roku. Wtedy też program regionalny nadawany przez lokalne ośrodki TVP będzie się całkowicie pokrywał z podziałem administracyjnym kraju.
W poniedziałek nadajniki telewizji analogowej zostały wyłączone m.in. w Krakowie, Łodzi, Katowicach, Bydgoszczy i Gnieźnie. Piąty etap procesu zastępowania telewizji analogowej sygnałem z naziemnych multipleksów cyfrowych objął obszar 754 gmin: 114 w woj. śląskim, 125 w woj. łódzkim, 121 w woj. małopolskim, 101 w woj. kujawsko-pomorskim, 137 w woj. wielkopolskim, 65 w woj. zachodniopomorskim, 46 w woj. pomorskim, 13 w woj. świętokrzyskim, 8 w woj. dolnośląskim, 12 w woj. opolskim, 4 w woj. warmińsko-mazurskim, 4 w woj. lubuskim i 4 w woj. mazowieckim.
Nadajniki sygnału analogowego zostały wyłączone w miastach: Białogard, Bydgoszcz, Gniezno, Kalisz, Katowice, Konin, Koszalin, Kraków, Lębork, Łódź, Piła i Świnoujście. W piątym etapie zostało wyłączonych 19 stacji analogowych głównych, emitujących programy TVP S.A., 21 stacji retransmisyjnych, emitujących programy TVP S.A. i 10 stacji emitujących wyłącznie programy komercyjne.
Do odbioru sygnału telewizji cyfrowej niezbędny jest dekoder DVB-T MPEG-4, który pozwala na odbiór sygnału cyfrowego, lub telewizor z wbudowanym dekoderem DVB-T MPEG-4. Taki dekoder posiada większość nowych urządzeń, natomiast stare odbiorniki mogą go nie mieć.
Dotąd uruchomiono w Polsce trzy multipleksy cyfrowe. Multipleks trzeci (MUX-3) został przeznaczony dla telewizji publicznej (TVP), drugi (MUX-2) - dla dotychczasowych, komercyjnych nadawców naziemnych, m.in. Polsatu i TVN, zaś multipleks pierwszy (MUX-1) - dla nowych nadawców.
Multipleks cyfrowy jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców.
Multipleks od częstotliwości analogowej różni się tym, że w jednym paśmie częstotliwości może zostać umieszczonych od siedmiu do ośmiu programów telewizyjnych w standardowej jakości obrazu. Na MUX-3 nadawane są programy: TVP1, TVP2 HD, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia. Na MUX-2 dostępne są: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4. TV6. Na MUX-1 można odbierać: TVP1 HD, TVP2, TVP Info, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV i T-TV.
Na MUX-1 programy publicznej telewizji znajdują się czasowo. Zgodnie z harmonogramem wdrażania cyfrowego nadawania TVP ma je zwolnić do 27 kwietnia 2014 r. Zastąpią je programy wybrane w konkursie przez KRRiT.