BOŚ Bank: Po sukcesie w Niemczech zaproponujemy depozyty w euro Hiszpanom
Warszawa, 09.02.2017 (ISBnews) - Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) zebrał na rynku niemieckim ponad 10 mln euro depozytów w ciągu kilku tygodni i podtrzymuje plan osiągnięcia poziomu kilkudziesięciu milionów euro do końca roku, poinformowała wiceprezes Anna Milewska w rozmowie z ISBnews. Zachęcony sukcesem za naszą zachodnią granicą, bank - możliwe, że już w II kw. - rozpocznie podobną działalność na rynku hiszpańskim.
"Zaczęliśmy zbierać depozyty za pośrednictwem platformy WeltSparen w połowie grudnia, tuż przed Świętami, a więc w okresie, gdy klienci myślą raczej o prezentach, a nie o lokowaniu pieniędzy. Możemy jednak pochwalić się, że skutecznie, zgodnie z założeniami, realizujemy nasz plan - pozyskaliśmy już ponad 10 mln euro" - powiedziała ISBnews Milewska.
Dodała, że w tym samym czasie i z takimi samymi stawkami bank wystosował podobną ofertę dla klientów w Polsce i także tutaj odniósł sukces, zbierając 4 mln euro (odbywało się to bez znaczącej reklamy w mediach).
"W styczniu dwukrotnie dzienna wartość zebranych depozytów przekroczyła 1 mln euro, co pokazuje, że klienci ufają BOŚ. Co ważne, średni depozyt to ok. 20 tys. euro, są one zatem mocno zdywersyfikowane i bezpieczne dla banku" - podkreśliła Milewska.
Klienci zakładają oczywiście także lokaty na maksymalną kwotę 100 tys. euro. Bank podtrzymuje swoją prognozę, że do końca roku zbierze kilkadziesiąt milionów euro. Sukces w Niemczech zachęca BOŚ do kolejnych odważnych kroków.
"Ponieważ nasze doświadczenia na rynku niemieckim są dobre, to przy wsparciu platformy WeltSparen chcemy rozszerzyć naszą ofertę o Hiszpanię. To dobry rynek, a ponieważ możemy wejść tam w oparciu o znaną procedurę paszportu europejskiego, możliwe, że w Hiszpanii pojawimy się jeszcze w drugim kwartale tego roku. Chcielibyśmy zebrać podobną wartość depozytów jak z rynku niemieckiego" - poinformowała wiceprezes.
BOŚ Bank planuje także znaczące zmodyfikowanie i poszerzenie oferty skierowanej do sektora najmniejszych firm. To istotne tym bardziej, że wielu mikroprzedsiębiorców jest również klientami docelowymi banku w realizacji misji BOŚ, czyli szeroko rozumianej ekologii.
"Zwiększone zaangażowanie banku w obszarze MŚP wpisuje się w cele wyznaczone w nowej strategii rozwoju BOŚ na lata 2016-2020. W sektorze przedsiębiorstw mamy koncentrować się na produktach i usługach dla małych i średnich firm, a w szczególności wspierać je w zakresie finansowania i realizacji inwestycji oraz operacyjnej działalności biznesowej" - podkreśliła wiceprezes.
Dodała, że BOŚ stawia na innowacje, w szczególności w zakresie ekologii, ochrony środowiska i efektywności energetycznej. To bardzo perspektywiczny obszar gospodarki, ale zarazem też segment wymagający istotnego wsparcia, ze strony państwa, funduszy krajowych i zagranicznych, banków.
"Chcemy mieć w jego rozwoju istotny udział dbając jednocześnie o zasady zrównoważonego rozwoju. Wiemy, że np. segment zdrowej żywności rośnie w tempie 20-25% rocznie i systematycznie potrzebuje kapitału na rozwój, kompleksowej obsługi. Dotyczy to szczególnie małych i mikro firm. Dlatego nasza oferta będzie budowana w oparciu o 3 filary - rachunek i bankowość elektroniczną, kredyty obrotowe oraz kredyty inwestycyjne przeznaczone na rozwój. Sprawna obsługa klientów, szybkie procesy składają się na ekologię czasu - jeden z wiodących wyznaczników naszej strategii" - wyliczyła Milewska.
BOŚ Bank stawiać będzie na dużą automatyzację decyzji kredytowej, opierając jednocześnie ten proces na dużym bezpieczeństwie i ograniczeniu ryzyka kredytowego. Ułatwienia będą dotyczyć m.in. kredytów obrotowych w kwocie nawet do 1 mln zł. Warto też podkreślić, że wydłużony zostanie także okres kredytowania w przypadku kredytów inwestycyjnych.
"Kapitał jest potrzebny nie tylko na inwestycje, ale konieczna jest także jego akumulacja - dlatego BOŚ wydłuży okres kredytowania do minimum 15 lat, co równocześnie będzie oznaczało zmniejszenie miesięcznych obciążeń związanych ze spłatą pozyskanych środków. Niższe koszty kredytu będą wspierać przedsiębiorców w realizowanych przez nich długofalowych planach rozwoju, co jest szczególnie istotne, gdy okres zwrotu z zaplanowanej inwestycji jest dłuższy" - wskazała wiceprezes.
Milewska przypomniała także, że BOŚ posiada w grupie kapitałowej firmę leasingową, która obsługiwała dotąd głównie przedsiębiorstwa średnie i większe. Dziś jednak istotnym, zapisanym m.in. w rządowej "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" celem, jest pomoc mniejszym i innowacyjnym podmiotom. Dlatego grupa kapitałowa BOŚ poszerza swoją ofertę.
"Idąc z tym duchem, BOŚ zaproponuje leasing także małym i mikroprzedsiębiorcom, co pozwoli im na zwiększenie skali inwestycji oraz akumulację kapitału" - podsumowała wiceprezes BOŚ.
Akcje Banku Ochrony Środowiska od 1997 roku są notowane na rynku podstawowym GPW. W skład grupy wchodzi również Dom Maklerski BOŚ S.A.
Lesław Kretowicz
(ISBnews)