Brak miejsc pracy główną przyczyną bezrobocia
Aż 90% Polaków uważa, że jedną z
głównych przyczyn utrzymania się bezrobocia jest brak miejsc pracy
- wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej
(CBOS).
Aż 90% Polaków uważa, że jedną z głównych przyczyn utrzymania się bezrobocia jest brak miejsc pracy - wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej(CBOS).
Ponadto 67% badanych wskazało na ukończenie szkół, po których nie ma pracy; 56% - na opłacalność pracy "na czarno"; 52% - na korzystanie z pomocy rodziny oraz 51% na brak kwalifikacji potrzebnych na rynku pracy.
Jak wynika z badania CBOS, do negatywnych skutków bezrobocia respondenci zaliczają przede wszystkim zły stan psychiczny bezrobotnych (42%), złe traktowanie w pracy (38%), godzenie się na niskie zarobki (37%) i ubożenie rodzin osób bezrobotnych (36%).
Ankietowani uważają, że bezrobotni mogą liczyć na pomoc i wsparcie rodziny (86%) oraz kręgu znajomych i przyjaciół (65%).
Natomiast instytucje państwowe, gminne oraz organizacje pozarządowe i parafie przez większość badanych postrzegane są jako obojętne na los osób dotkniętych bezrobociem. 20% respondentów wskazało, że bezrobotni mogą liczyć na pomoc swojej gminy; 19% - na pomoc państwa; 16% - na pomoc organizacji pozarządowych, a tylko 13% na pomoc swojej parafii.
Z analiz CBOS wynika, że w ostatnim roku opinie na ten temat uległy zmianie. Obecnie nieco mniej badanych niż w marcu 2005 roku (spadek o 5%) uważa, że przyczyną utrzymywania się bezrobocia jest zła sytuacja na rynku pracy. Umocniło się natomiast przekonanie, że bezrobocie w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie, bo bezrobotnym opłaca się pracować "na czarno" (wzrost o 8%), wykorzystują pomoc rodziny (wzrost o 11%).
Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 3-6 marca tego roku na 1081-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (it)