Trwa ładowanie...

Branże, w których zarabiają najwięcej

Na wynagrodzenia wyższe niż w zeszłym roku, mogą liczyć między innymi analitycy i kontrolerzy finansowi, informatycy, prawnicy i pracownicy budownictwa przemysłowego

Share
Branże, w których zarabiają najwięcejŹródło: thinkstock
d4ksv95

W wielu branżach wzrost oczekiwań kandydatów spowodował wzrost oferowanych miesięcznych wynagrodzeń, wynika z najnowszego raportu płacowego opublikowanego przez międzynarodową firmę rekrutacyjną HAYS Poland. Co ciekawe, menedżerowie w województwie dolnośląskim, śląskim, małopolskim czy wielkopolskim mogą spodziewać się zarobków podobnych do tych, co w mazowieckim.

Kryzys na rynku pracy polskich specjalistów i menedżerów coraz bardziej idzie w zapomnienie.
- W pierwszym półroczu 2011 wyraźny wzrost zleceń, odmrażanie wcześniej wstrzymanych projektów rekrutacyjnych oraz zwiększona ilość nowych wakatów mogą świadczyć, iż rynek kandydata wraca na dobre. Firmy nie wstrzymują już rekrutacji z powodu sytuacji gospodarczej - twierdzi Michał Młynarczyk, Dyrektor Zarządzający międzynarodowej firmy rekrutacyjnej HAYS Poland.

Płace na razie się stabilizują, jednak w sektorach najbardziej dotkniętych przez kryzys pracodawcy, nauczeni trudnymi doświadczeniami spowolnienia gospodarczego, pozostają nadal ostrożni w podwyższaniu wynagrodzeń. Niemniej jednak w niektórych branżach widać wyraźne ożywienie, wzrost oczekiwań finansowych kandydatów i tym samym wzrost poziomu płac oferowanych przez przedsiębiorstwa.

d4ksv95

- Na wynagrodzenia, wyższe niż w zeszłym roku, mogą liczyć między innymi analitycy i kontrolerzy finansowi, informatycy, prawnicy, czy pracownicy budownictwa przemysłowego - dodaje Michał Młynarczyk. "Bez zmian pozostały zarobki w produkcji, ubezpieczeniach i bankowości, farmacji czy nieruchomości, marketingu i sprzedaży"

Co ciekawe zarobki menedżerów spoza województwa mazowieckiego powoli wyrównują się z tymi osiąganymi w stolicy. Na przykład w energetyce Development Director Biogas zarabia od 15 tys. do 25 tys. zł brutto miesięcznie, a Project Manager Biogas 13 tys. - 23 tys. zł niezależnie czy pracuje w województwie mazowieckim, małopolskim czy dolnośląskim. Finance Manager może dostać maksymalnie 20 tys. zł brutto zarówno w Warszawie, jak i Krakowie, Poznaniu czy Gdańsku.

Pracodawcy w mazowieckim i śląskim najczęściej oferują takie same wynagrodzenia Dyrektorom Produkcji (18 tys. zł), Dyrektorom Jakości (22 tys. zł) czy Supply Chain Managerom (22 tys. zł). Na podobne stawki mogą liczyć także specjaliści z obszaru sprzętu medycznego (np. Service Engineer najczęściej zarabia 8 tys. zł), handlu detalicznego i sieci (Manager Sklepu 4,5 tys. zł, Manager Restauracji 5,5- 6,5 tys. zł) czy call center (Agent Call Center 2,5 tys. zł, z językiem obcym 4 tys. zł).

Spore różnice w wynagrodzeniach mają za to do nadgonienia informatycy, prawnicy czy marketingowcy. Prawnik in-house, bez uprawnień, na aplikacji w województwie mazowieckim najczęściej zarabia 12 tys. zł brutto (max. 14 tys. zł), podczas gdy jego kolega w województwie pomorskim czy wielkopolskim musi zadowolić się mniej niż połową tej kwoty, bo 5 tys. zł (max. 8 tys. zł). Różnica między najwyższymi wynagrodzeniami WEB Designerów może wynieść prawie 6,5 tys. zł (mazowieckie - 13 tys. zł, śląskie - 10 tys. zł, wielkopolskie - 8 tys. zł, dolnośląskie - 6, 8 tys. zł), a Kierowników IT nawet 18 tys. zł (mazowieckie - 40 tys. zł, pomorskie - 30 tys. zł, małopolskie - 25 tys. zł a śląskie - 22 tys. zł). Niezmiennie Marketing Manager najwięcej zarobi tylko w Warszawie, średnio - 25 tys. zł (max. nawet 35 tys. zł), mniej we Wrocławiu 16 tys. zł (max. 25 tys. zł) czy Poznaniu 15 tys. zł (max. 20 tys. zł)

d4ksv95

- Bezsprzecznie menedżerowie korporacji z kapitałem zagranicznym w firmach z siedzibami w Warszawie mogą liczyć na najwyższe wynagrodzenia w kraju - konkluduje Michał Młynarczyk. - Na szczęście pracodawcy coraz częściej zdają sobie sprawę, iż aby pozyskać doświadczonego i wartościowego pracownika także w innych dużych miastach muszą mu zaproponować równie atrakcyjne warunki finansowe. Top managerowie oraz specjaliści niszowych zawodów z unikalnymi umiejętnościami i doświadczeniem mogą liczyć na podobne wynagrodzenie niezależnie od lokalizacji. Cieszy również fakt, że coraz częściej są to także zarobki na międzynarodowym poziomie.

* Przegląd płac w poszczególnych branżach*

Analiza została przygotowana na podstawie rekrutacji przeprowadzonych przez międzynarodową firmę rekrutacyjną HAYS Poland, z sześciu województw (mazowieckie, dolnośląskie, śląskie, małopolskie, wielkopolskie, pomorskie) w pierwszym półroczu 2011.

Finanse i Księgowość

W ostatnim okresie obserwować można wzrost wynagrodzeń na stanowiskach analityka finansowego oraz kontrolera finansowego. Branże, w których szczególnie wzrosły płace to: FMCG, nieruchomości, produkcja oraz media. Stopniowo wzrasta poziom pensji w sektorze finansowym. Poziom wynagrodzeń w obszarze kontrolingu oraz analiz finansowych wzrósł średnio o tysiąc PLN brutto miesięcznie, natomiast w audycie o około siedemset PLN brutto na miesiąc. Oczekiwania finansowe kandydatów na wszystkich szczeblach rosną.

d4ksv95

Bankowość i Ubezpieczenia

W bankowości i ubezpieczeniach nie widać znaczących zmian w poziomie wynagrodzeń. Pracownikom bankowości, którym obniżono pensję w czasie kryzysu, mimo stabilizacji na rynku, bardzo często nie zostało jeszcze przywrócone wynagrodzenie sprzed kryzysu. Wzrasta znaczenie departamentów zakupów oraz działów sprzedaży, wpływając na większe zainteresowanie pracodawców specjalistami z doświadczeniem w tych dziedzinach. Wiążę się to także, ze wzrostem oczekiwań kandydatów, szczególnie ekspertów ds. sprzedaży.

Usługi Prawne i Podatki

W porównaniu do kryzysu, w ostatnim czasie można zauważyć wzrost poziomu wynagrodzeń na rynku usług prawniczych. Obecnie kandydat z bogatym doświadczeniem otrzymuje jednocześnie kilka atrakcyjnych ofert pracy, rosną jego oczekiwania finansowe i automatycznie poziom wynagrodzeń na rynku pracy. Wysokość wynagrodzenia jest uzależniona od sektora i obszaru prawa: pracownicy bankingu, rynku kapitałowego, energetyki mogą liczyć na wyższe pensje. Wzrasta zapotrzebowanie na stanowiska prawnika In-house, co wynika z ograniczania kosztów i rezygnacji pracodawców z obsługi zewnętrznej kancelarii prawnej. Z drugiej strony w ostatnim czasie utrzymuje się trend dużego zapotrzebowania na prawników wyspecjalizowanych w zakresie M&A, rynku kapitałowego, energetyki czy nieruchomości. Obserwując kancelarie sieciowe wyraźnie widać rosnące zapotrzebowanie na aplikantów i młodszych prawników (w przeciwieństwie do Associate czy Senior Lawyer).

IT & Telekomunikacja

W ostatni półroczu można zauważyć znaczący wzrost wynagrodzeń specjalistów i menedżerów w branży IT i telekomunikacyjnej. Pracodawcy maja świadomość konieczności podnoszenia widełek płacowych, jeśli chcą pozyskać wyspecjalizowanych pracowników z branży IT. Szczególnie w obszarze stanowisk programistycznych gdzie zapotrzebowanie na tego typu pracowników jest ogromne. Skutki kryzysu najbardziej odczuł sektor związany ze sprzedażą rozwiązań IT (software i hardware). Jednak w chwili obecnej można obserwować wzmożone zapotrzebowanie na handlowców z obszaru IT. Brak inwestycji w infrastrukturę IT przez ostatnie dwa lata spowodowały, iż firmy muszą teraz nadrobić zaległości a do tego potrzebni im są wykwalifikowani pracownicy. Firmy powiększają swoje zespoły IT, bądź tworzą nowe.

Nieruchomości i Budownictwo

Wynagrodzenia w budownictwie przemysłowym w pierwszym półroczu 2011 wzrosły średnio o 15% w porównaniu do pierwszego kwartału 2010. Największe zmiany można zauważyć w przypadku kierowników robót, kierowników budowy, kierowników projektów. Kadra inżynieryjna biur projektowych czy firm inżynieryjno konsultingowych w pierwszym półroczu 2011 nie odczuła zauważalnego wzrostu wynagrodzeń w porównaniu z analogicznym okresem w 2010. Mimo pewnej poprawy sytuacji na rynku pracy dla sektora budowlanego i inżynieryjnego w aspekcie ilości oferowanych wakatów, o wyraźnym trendzie w wysokości wynagrodzeń będzie można mówić dopiero w przyszłym roku. Obserwować jednak można usztywnienie się oczekiwań kandydatów i ich mniejszą skłonność do rozważania ofert pracy mniej atrakcyjnych pod względem finansowym.

d4ksv95

Wynagrodzenie pracowników branży nieruchomości rosną powoli w skali całego kraju. Najczęściej pojawiają się stanowiska z obszarów takich jak wynajem powierzchni handlowych lub zarządzanie projektami deweloperskimi, czyli na takich stanowiskach jak: Development Manager, Leasing Manager itp. Zmiany w wysokościach płac wynikają przede wszystkim z "odmrożenia" wielu wstrzymanych przez kryzys projektów oraz potrzebą ponownej rekrutacji zubożałych kadrowo działów. Rozwijają się także działy sprzedaży u deweloperów mieszkaniowych oraz działy rozwoju u klientów sieciowych. Duże nadzieje na rynku wiązane są także z asset management, szczególnie po stronie funduszy inwestycyjnych.

Energetyka

W branży energetycznej wzrasta znaczenie inżynierów z doświadczeniem w zarządzaniu projektem w oparciu o procedury FIDIC i posiadających doświadczenie w budownictwie energetycznym. Coraz większym zainteresowaniem pracodawców cieszą się także specjaliści z branży poszukiwań gazu łupkowego oraz specjaliści od pozwoleń środowiskowych i administracyjnych. Bez względu na lokalizację specjaliści posiadający podobne doświadczenie i wykształcenie mogą spodziewać się wynagrodzenia na podobnym poziomie.

Produkcja, Zakupy i Logistyka

W sektorze produkcji w pierwszym półroczu 2011 porównując z analogicznym okresem 2010 nie nastąpiły znaczące zmiany w wynagrodzeniach w obszarze średniego i wyższego szczebla stanowisk produkcyjnych, zakupów i logistyki. Zauważalny jest natomiast wzrost rekrutacji w obszarach produkcji, zakupów i logistyki, co w dalszej perspektywie może mieć wpływ na zmiany oczekiwań Kandydatów. Część z nowych wakatów to stanowiska nowo tworzone, część natomiast wynika z odmrożenia wcześniej wstrzymanych projektów (np. na Project Managerów, Inżynierów Projektu, Inżynierów ds. nowych uruchomień itp.).

Farmacja, Badania Kliniczne i Sprzęt Medyczny

Branża farmaceutyczna nadal oferuje najwyższe poziomy płac oraz najszerszy zestaw świadczeń pozapłacowych. Kryzys gospodarczy nie wpłynął aż tak bardzo na poziom oferowanych wynagrodzeń jak w innych branżach ani na liczbę dostępnych na rynku wakatów. W badaniach klinicznych obecnie nie obserwujemy wahań w stawkach płac, pracodawcy są jednak mało elastyczni i nie są skłonni do negocjacji warunków finansowych. Nadal najwyższe wynagrodzenia są oferowane w województwie mazowieckim. Branża medical devices (sprzęt medyczny) już od kilku lat jest branżą stabilną stąd spadku bądź wzrostu wynagrodzeń nie zaobserwowano. Branża sprzętu medycznego cały czas się rozwija i przewidywany jest dalszy jej rozwój na przestrzeni kolejnych 2-3 lat. Firmy farmaceutyczne, z powodu krótszych terminów rejestracji sprzętu niż leków, zaczynają inwestować w działy sprzedaży sprzętu medycznego. Specjaliści oprócz wysokich podstaw mogą liczyć na spore bonusy, w sumie zarabiając czasem więcej niż szefowie firm.

d4ksv95

Sprzedaż i Marketing

Rynek pracy powoli wraca do normy, od 2011 roku liczba otwartych projektów rekrutacyjnych wzrosła o ponad połowę w porównaniu z rokiem poprzednim. Ożywienie dotyczy zarówno marketingu produktowego i trade marketingu w branży FMCG, jak również marketingu technicznego oraz PR. Wzrasta znaczenie działań promocyjnych w Internecie, dlatego wiele nowych stanowisk jest związanych z e-marketingiem i komunikacją w sieci. Ożywienie w marketingu nie wiąże się jednak ze wzrostem płac w tym sektorze. Wynagrodzenia utrzymują się na podobnym poziomie jak w roku ubiegłym. Wyjątek stanowią osoby o unikalnym doświadczeniu i kompetencjach związanych na przykład z wprowadzaniem na rynek nowych produktów czy działaniami marketingowymi w sieci. W działach sprzedaży również nie zaobserwowaliśmy w 2011 roku znaczącego wzrostu wynagrodzeń. Niektóre organizacje (głównie branża B2B) proponują atrakcyjniejsze systemy premiowania za wyniki, jednak nie zmieniają płacy podstawowej. Natomiast w branży budowlanej i przemysłowej notujemy
wzrost pensji na stanowiskach handlowych w stosunku do roku 2009, jednak wciąż nie zbliżyliśmy się do płac z czasów 2007/2008 roku. Pensje inżynierów sprzedaży są coraz bardziej zbliżone do pensji kolegów pracujących w Europie zachodniej. Firmy z branży technicznej i B2B zaczęły wzmacniać swoje działy sprzedaży poprzez rekrutacje nowych handlowców, odpowiedzialnych za aktywną sprzedaż.

Handel Detaliczny i Sieci

W pierwszym kwartale 2011 roku nie nastąpiły widoczne zmiany w wynagrodzeniach w branży szeroko pojętego handlu detalicznego, analizując średni poziom zarobków w odniesieniu do analogicznego okresu w 2010 roku. Poziom płac w sieciach handlowych utrzymuje się na podobnym poziomie. Brak znaczących wzrostów wynika z faktu, że firmy z tego sektora notowały w ostatnim roku niższy poziom rozwoju ze względu na kryzys ekonomiczny, który dotknął branżę już z końcem 2009 roku. Analizując sieci Apparel (szeroko pojęta branża odzieżowa, obejmująca również sieci obuwnicze i jubilerskie), możemy zaobserwować stały wzrost zapotrzebowania na kandydatów z doświadczeniem w zarządzaniu sklepami (Kierownik Sklepu, Regionalny Kierownik Sprzedaży) oraz bardzo dobrą znajomością języka angielskiego. Rozwijającą się specjalizacją w strukturach firm odzieżowych są również stanowiska dedykowane zarządzaniu asortymentem (Merchandising, Planowanie i Alokacja). Firmy poszukują doświadczonych specjalistów, odpowiedzialnych za planowanie
popytu, budżetów zakupowych, przygotowywanie strategii cenowych i promocyjnych (polityka przecen i wyprzedaży w trakcie sezonu).

Nowoczesne Usługi Biznesowe (Business Services)

Branża Business Services obejmująca firmy outsourcingowe (BPO) i Centra Usług Wspólnych (SCC) odnotowuje ciągły wzrost zapotrzebowania na specjalistów i absolwentów ze znajomością języków obcych. Kryzys nie miał negatywnego wpływu na ten sektor, co więcej branża właśnie zaczęła się intensywnie rozwijać. Wynagrodzenia w sektorze Business Services utrzymują się na stałym poziomie. W ostatnich miesiącach wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów władających językiem francuskim i niemieckim, szczególnie w obszarach obsługi klienta, księgowości czy wsparcia IT. Pojawia się również stosunkowo dużo ofert dla Analityków Biznesowych czy specjalistów ds. usprawniania procesów - co wynika z okresu stabilizacji w istniejących od kilku lat centrach, a co za tym idzie poszukiwaniu oszczędności.

d4ksv95
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ksv95
d4ksv95