Trwa ładowanie...

Brexit dał im dużo radości. Zarobili krocie

- Przeprowadziliśmy szereg operacji sprzedaży funta tuż przed Brexitem po wysokim kursie i dzięki temu sporo zarobiliśmy - chwali się Daniyar Akishev, gubernator Narodowego Banku Kazachstanu.

Brexit dał im dużo radości. Zarobili krocieFot: Bartosz Wawryszuk
dvajuk3
dvajuk3

Spadający kurs funta po referendum w sprawie Brexitu to fatalna wiadomość dla Wielkiej Brytanii, ale jest kraj, który taką sytuację przewidział. - Przeprowadziliśmy szereg operacji sprzedaży funta tuż przed Brexitem po wysokim kursie i dzięki temu sporo zarobiliśmy - chwali się Daniyar Akishev, gubernator Narodowego Banku Kazachstanu.

Jak donosi Bloomberg, bank centralny byłej republiki radzieckiej zagrał na spadki brytyjskiej waluty jeszcze przed czerwcowym referendum w sprawie opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej, o czym poinformował w piątek jego szef Daniyar Akishev.

Rezerwy walutowe Kazachstanu stanowią równowartość niemal 100 miliardów dolarów. Zarządzający takim kapitałem Akishev przyznał, że państwo kupiło brytyjską walutę po kursie 1,435 dolara za jednego funta. - Spodziewaliśmy się dużej zmienności na rynku - podkreśla szef kazachskiego banku centralnego.

Tuż przed ogłoszeniem wyników głosowania państwo postanowiło jednak pozbyć się waluty, gdy osiągnęła ona kurs 1,492. Chwilę później funt zareagował na Brexit i spadł do poziomów najniższych od ponad 30 lat. Z kolei w ubiegłym tygodniu mieliśmy do czynienia z kolejną falą spadków i szterling jest nawet jeszcze tańszy. Kazachski bank może więc teraz kupić dużo taniej to, co dwa tygodnie temu sprzedał znacznie drożej.
Daniyar Akishev nie zdradził jednak, ile dolarów Kazachstan zainwestował w funty. Nie wiadomo więc, jak dużo udało się byłej radzieckiej republice zarobić na takiej spekulacji. Przyznał jednak, że nie można było takiej operacji przeprowadzić, angażując cały kapitał. - Nasze walutowe rezerwy muszą być zdywersyfikowane - skomentował.

dvajuk3

Funt po wynikach referendum w sprawie Brexitu jest w tym roku najgorszą walutą, jeśli chodzi o relację do dolara. W porównaniu z początkiem roku stracił już do amerykańskiej waluty ponad 12 proc. Równie słabe jest tylko argentyńskie i meksykańskie peso. Mniej niż 5 proc. straciły przez te pół roku m. in. szwedzka korona, polski złoty czy indyjska rupia.

Na drugim biegunie są natomiast japoński jen, brazylijski real i rosyjski rubel. Te waluty zyskały w relacji do dolara odpowiednio 19, 18 i 14 proc.

dvajuk3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvajuk3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj