Brytyjczycy przenoszą się do Polski

Nie tylko Polacy wyjeżdżają do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu pracy, ale także Brytyjczycy przenoszą się do Polski

Brytyjczycy przenoszą się do Polski

Przedstawiciele klasy średniej dość mają rodzimej recesji, oszczędnościowych cięć, imigracji i sami - paradoksalnie - migrują do Polski w poszukiwaniu lepszego życia - pisze w specjalnym raporcie bulwarówka "Daily Mail", który przytacza portal Wyborcza.biz.

To właśnie w naszym kraju - zdaniem gazety - Brytyjczycy znajdują jedyną europejską gospodarkę, która nie doświadczyła recesji w czasie kryzysu, środowisko biznesowe otwarte na świeże pomysły i zagraniczne inwestycje, społeczeństwo kładące nacisk na wartości rodzinne, niższe koszty utrzymania i kobiety, którym nie można się oprzeć.

Migracja Brytyjczyków nie powinna jednak dziwić. Według badań serwisu uSwitch.com jakość życia w Polsce jest wyższa niż w Wielkiej Brytanii, głównie z powodu mniejszej przestępczości i niższych kosztów utrzymania. Brytyjczycy mają jedne z najwyższych w Europie dochodów netto (38,5 tys. funtów rocznie), ale między innymi ze względu na wyższy wiek emerytalny, większą liczbę godzin pracy i mniejszą opiekę zdrowotną ze strony państwa to Polakom żyje się lepiej (8,8 tys. funtów rocznie).

Wynagrodzenia dla pracowników niewykwalifikowanych nie zachęcają do przyjazdu do Polski, dlatego rosnąca diaspora Brytyjczyków to głównie profesjonaliści pracujący dla międzynarodowych firm, przedsiębiorcy poszukujący możliwości biznesowych, mężczyźni zakochani w Polkach i ci, którzy po prostu pokochali Polskę. Spora część z nich zdecydowała się na przyjazd mimo nawet o dwie trzecie niższych zarobków, bo jak wyjaśnia informatyk Mark Burton mieszkający w Krakowie - chodzi o jakość życia.

Nie wiadomo dokładnie, ilu Brytyjczyków mieszka obecnie w Polsce, ponieważ żadne prawo nie wymaga rejestracji. Pewne jest, że liczba rośnie.

- Spójrzmy prawdzie w oczy, nasza gospodarka ma kłopoty, kiedy ta tutaj tętni życiem. Możliwości są fantastyczne - wyjaśnia John Naughton, który założył w Polsce kilka firm i dodaje, że choć polskie miasta są nowoczesne, to nadal można w nich rozwijać przedsięwzięcia, o których braku Polacy nawet nie wiedzą.

[

Obraz

]( http://elondyn.co.uk/cooltura )

polskawielka brytaniapraca w polsce

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (267)