Trwa ładowanie...

Brytyjczycy wycofują się ze współpracy z rosyjskim gigantem

Brytyjski koncern BP poinformował we wtorek, że ostatecznie nie udało mu się nawiązać współpracy z rosyjskim Rosnieftem, której przedmiotem miała być eksploatacja złóż ropy naftowej na Morzu Karskim.
Share
Brytyjczycy wycofują się ze współpracy z rosyjskim gigantem
Źródło: Jupiterimages
d2842fn

Według BP, nie udało się przełamać oporu grupy rosyjskich oligarchów ze spółki AAR (Alfa Access Renova), przeciwnych tej współpracy. Agencja Interfax informuje, że Rosnieft zamierza poszukać innych partnerów.

Termin planowanej wymiany akcji między BP i Rosnieftem wartości po 8 mld USD upłynął w nocy z poniedziałku na wtorek i nie będzie przedłużony.

Na mocy podjętych w styczniu ustaleń BP miał przejąć 9,5 proc. udziałów Rosnieftu. W zamian Rosnieft miał uzyskać 5 proc. udziałów BP. Oba koncerny zamierzały eksploatować trzy obszary arktycznego szelfu kontynentalnego o powierzchni 125 tys. kilometrów kwadratowych. Tamtejsze złoża szacuje się na 3 bln metrów sześciennych gazu ziemnego i 5 bln ton ropy.

d2842fn

Spółka AAR, która jest właścicielem połowy rosyjsko-brytyjskiego przedsiębiorstwa TNK-BP, czuła się pominięta przy planowanej współpracy Rosnieftu z BP - wskazuje agencja dpa. Miliarderzy z AAR - Michaił Fridman, German Chan, Wiktor Wekselberg i Len Bławatnik - skutecznie argumentowali podczas arbitrażu, że transakcja BP z Rosnieftem niesprawiedliwie wykluczyłaby ich z potencjalnie lukratywnej eksploatacji złóż Arktyki i naruszałaby wcześniejsze ustalenia BP z TNK.

Rosyjska ropa stanowi około 1/5 ogółu produkcji BP. TNK jest trzecim co do wielkości koncernem naftowym w Rosji.

d2842fn

Podziel się opinią

Share
d2842fn
d2842fn