Bumar: zdjęty zastaw z akcji Radwaru

Wobec spłaty kredytu zaciągniętego na realizację kontraktu malezyjskiego zastaw z udziałów w Radwarze został zdjęty - poinformował zarząd grupy Bumar.

W przesłanym PAP komunikacie władze grupy Bumar podały, że realizacja finalnej części umowy o dostawie czołgów dla Malezji przebiega bez zakłóceń, spółka spłaciła kredyt zaciągnięty na ten projekt w Banku Calyon (Credit Agricole), dzięki czemu na akcjach Centrum Naukowo-Produkcyjnego Elektroniki Profesjonalnej Radwar nie ciążą już żadne zobowiązania.

We wrześniu ubiegłego roku Bumar zaciągnął kredyt w wysokości 18 mln dolarów we francuskim banku Calyon na realizację kontraktu malezyjskiego. Firma zdecydowała, że zabezpieczeniem dla tego kredytu będą akcje Radwaru - wchodzącej w skład Bumaru firmy, która produkuje m.in. radary dla wojska, przeciwlotnicze systemy artyleryjskie i rakietowe. Zabezpieczenie kontraktu malezyjskiego skłaniało polityków do pytań o przyszłość Radwaru, choć Bumar uspokajał, że zarówno realizacja kontraktu malezyjskiego, jak i spłata kredytu postępują zgodnie z planem i nie ma zagrożenia, by francuski bank przejął większość udziałów Radwaru. Pod koniec maja ingerencji rządu w tej sprawie domagał się poseł Ludwik Dorn. Prasa kilkakrotnie pisała o grożących Bumarowi karach za niedotrzymanie terminów dostaw wozów dla Malezji. Bumar zapewnił, że dostawy zrealizowano.

Podpisany w 2003 roku kontrakt wartości 380 mln dolarów należał do największych w historii polskiego przemysłu zbrojeniowego. Dotyczył łącznie 64 pojazdów wojskowych - 48 czołgów PT-91M w wersji specjalnie przygotowanej dla malezyjskiego odbiorcy, wozów zabezpieczenia technicznego, mostów na podwoziach gąsienicowych, wozów inżynieryjnych oraz części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

PT-91M to wersja czołgu średniego Twardy, będącego rozwinięciem radzieckiego T-72. PT-91M waży ponad 45 ton, ma armatę 125 mm, francuski system kierowania ogniem, system ostrzegający o skażeniach, dwa karabiny maszynowe na amunicję standardu NATO. Czołg otrzymał nowy blok napędowy, który można szybko wymienić w warunkach polowych, został wyposażony w reaktywny pancerz. W ramach offsetu strona polska zobowiązała się do ulokowania zaplecza obsługi czołgów w Malezji i przekazania doświadczeń z hodowli koni wierzchowych. W promocję czołgu włączyło się ministerstwo obrony, organizując m.in. pokazy czołgu na poligonie.

Źródło artykułu:PAP
uzbrojeniewojskokredyty

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)