Trwa ładowanie...

Burmistrz włoskiego miasta wystawia oryginalne mandaty

Wyjątkową dobroduszność okazuje burmistrz miejscowości Bagno di Romagna, na północy Włoch, który polecił straży miejskiej, by zamiast wymierzać kary za parkowanie w zabronionym miejscu zostawiała na szybie samochodu jego uprzejmy list na bloczku z mandatami.

Share
Burmistrz włoskiego miasta wystawia oryginalne mandaty
Fot: Jacek Bereźnicki
d1gjbje

W miasteczku - uzdrowisku w regionie Emilia-Romania liczącym ponad 6 tysięcy mieszkańców, burmistrz Marco Baccini napisał list, który znajdują kierowcy źle zaparkowanych aut. Kartka wygląda jak mandat, ale rubryki do wypełnienia z numerem rejestracyjnym samochodu, jego marką oraz wysokością kary do zapłacenia, pozostają puste.

Jest tam natomiast list następującej treści: ,,Drogi obywatelu, zawiadamiam Cię, że zaparkowałeś samochód łamiąc kodeks drogowy i dlatego mógłbyś zostać słusznie ukarany mandatem straży miejskiej, co naraziłoby na nieprzyjemne wydatki Ciebie i Twoją rodzinę".

W dalszej części burmistrz pisze: ,,Poza tym weź pod uwagę to, że takie zachowania są sprzeczne z zasadami wychowania obywatelskiego i stanowią negatywny przykład dla innych współobywateli , zwłaszcza dla młodzieży. Pomóż nam i świeć przykładem, by w miasteczku panował porządek i szacunek dla innych".

d1gjbje

,,Tutaj nie możesz parkować, dziękuję" - brzmi zakończenie listu, który dziennik ,,Avvenire" nazwał ,,dobrotliwym mandatem". Obok podpisu burmistrza widnieje rysunek z jego podobizną.

Ta oryginalna inicjatywa została zrealizowana po cyklu spotkań na temat wychowania obywatelskiego w Bagno di Romagna. Rządzący miasteczkiem 32-letni adwokat zauważył, że jego ,,mandaty" są również jego elementem, bo właśnie w ten sposób postanowił walczyć ze zjawiskiem braku dobrych manier i lekceważenia innych ludzi.

Źle zaparkowane, często na chodniku, samochody przysparzają przede wszystkim problemów matkom z dziećmi w wózkach i inwalidom - podkreślił burmistrz.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

d1gjbje

Podziel się opinią

Share
d1gjbje
d1gjbje