Trwa ładowanie...

Burza wokół napisu o wyłącznie włoskim personelu w restauracji

Ogłoszenie w witrynie restauracji na północy Włoch o tym, że personel w lokalu jest w "stu procentach włoski", wywołało polemikę we Włoszech. Oskarżany o rasizm restaurator, odpiera ten zarzut mówiąc, że do włoskiej kuchni potrzeba włoskiej kultury kulinarnej.

Share
Burza wokół napisu o wyłącznie włoskim personelu w restauracji
Źródło: Pixabay.com
d4csj8w

O inicjatywie Giorgio Nalina, właściciela restauracji w Mogliano koło Treviso w Wenecji Euganejskiej, informują włoskie media. Zwracają uwagę na różne reakcje na nią - oburzenia po aprobatę.

Dziennik "Corriere del Veneto" podał, że o ogłoszeniu zawiadomione zostały władze miasteczka, a jego wiceburmistrz Daniele Ceschin zażądał natychmiastowego zdjęcia napisu.

d4csj8w

- Mogliano nie jest takie. Mogliano jest otwarte, gościnne - oświadczył.

Protestuje także lokalne stowarzyszenie usługodawców, podkreślając, że taki anons nie przynosi chwały miejscowości. - Także najlepsze włoskie restauracje znane na całym świecie mają zagraniczny personel. Jaki to ma związek z jakością usługi? - zapytała organizacja.

Drożyzna w sklepach. Za które owoce zapłacimy więcej? Zobacz wideo:

- Nie ma w tym żadnego rasizmu. To nie jest przekaz prawicowy, to tylko stwierdzenie faktu. Obecnie mam wyłącznie włoski personel - wyjaśnił restaurator w rozmowie z agencją Ansa. Wywieszony komunikat to - jak dodał - "certyfikat jakości". Właściciel lokalu uważa, że to, iż w kuchni pracują sami Włosi, jest gwarancją tego, iż są częścią "włoskiej kultury kulinarnej". - Aby osiągnąć włoską jakość - potrzebny jest Włoch - powiedział Giorgio Nalin.

d4csj8w

Restauratora poparł polityk prawicowej Ligi Północnej Roberto Calderoli.

- Nasze produkty i nasi rzemieślnicy słyną w każdym zakątku globu, tylko nie u nas, bo kiedy szczycimy się naszymi osiągnięciami, uchodzimy za rasistów - ocenił wiceprzewodniczący Senatu.

Jego zdaniem to lewica podniosła alarm w związku z napisem o stuprocentowym włoskim personelu. Calderoli zapewnił, że pójdzie do lokalu, w którym - jak dodał - rodzime dania przygotowuje kucharz, znający je od dziecka.

Z Rzymu Sylwia Wysocka, PAP

d4csj8w

Podziel się opinią

Share
d4csj8w
d4csj8w