Trwa ładowanie...
d1zwcdj

Buzek: łączenie energetyki i kopalń to dobry pomysł

Łączenie spółek energetycznych i kopalń to dobry pomysł, ale trudno sobie dzisiaj wyobrazić, że spółki energetyczne mogą wziąć na siebie cały ciężar restrukturyzacji kopalń, bo to kosztowne - mówi PAP były premier i b. szef PE Jerzy Buzek.

Share
d1zwcdj

Udostępniamy nagranie wideo:

https://wideo.pap.pl/videos/10839/

"Pionowa integracja, a więc kopalnie podłączone do spółek energetycznych, to jest dobry pomysł, ale trudno sobie dzisiaj wyobrazić, że spółki energetyczne mogą na siebie wziąć cały ciężar restrukturyzacji kopalń. To jest kosztowne. W sytuacji, w której kopalnie są już restrukturyzowane albo wychodzą na swoje, to jest jak najlepsze rozwiązanie. Nie znam szczegółów, trudno mi się wypowiadać (... )czy można od razu, bezpośrednio podłączyć kopalnie od spółek energetycznych. To byłoby świetne rozwiązanie, jeśli spółki energetyczne dałyby radę, a tego nie wiem, czy są w stanie same, w oparciu o własne zasoby, zrestrukturyzować kopalnie węgla kamiennego" - powiedział pytany o plan rządu dla górnictwa.

d1zwcdj

Dodał, że dostęp do kopalni węgla brunatnego ma prawie każda polska elektrownia na węgiel brunatny. "Ten pionowy model integracji jest więc dobrze znany. W przypadku węgla kamiennego mieliśmy Południowy Koncern Energetyczny, gdzie kopalnie są związane z elektrowniami. Teraz ten Południowy Koncern Energetyczny nazywa się Tauron. To jest niemal to samo. W Tauronie są kopalnie i one nieźle współpracują z tymi, którzy produkują prąd energetyczny. To się więc da zrobić" - powiedział.

Podkreślił też, że jeśli program naprawy górnictwa w Polsce przygotowano zgodnie z zasadami UE, to nie widzi żadnych przeszkód do tego, by KE go zaaprobowała.

W środę rząd przedstawił plan ratunkowy dla Kompanii Węglowej. Przewiduje on, że spółka TF Silesia przejmie 11 kopalń KW, co ma być podstawą do budowy silnego koncernu paliwowo-energetycznego. Eksperci oceniają, że to działanie doraźne, a związkowcy, że to kpina z górników.(PAP)

jzi/ luo/ hgt/ laz/

Pobranie jest możliwe po podaniu loginu i hasła:

użytkownik: wideo01@pap.pl

hasło: OZsV2TzG%!if

d1zwcdj

Podziel się opinią

Share
d1zwcdj
d1zwcdj