Trwa ładowanie...
cashback
14-01-2015 11:42

Cashback rośnie w siłę. Gotówka z kasy coraz bardziej dostępna

53 tysiące punktów handlowo-usługowych oferujących usługę i ok. 1,15 miliona transakcji na łączną sumę ponad 126 milionów złotych w trzy miesiące – nigdy jeszcze cashback, czyli wypłacanie pieniędzy z kasy podczas zakupów w sklepie, hipermarkecie, czy na stacji benzynowej, nie był tak popularne. Wystawcy kart liczą na to, że takich transakcji będzie coraz więcej, szczególnie w miejscach z małą liczbą bankomatów.

Cashback rośnie w siłę. Gotówka z kasy coraz bardziej dostępnaŹródło: Thinkstockphotos
d1o6e6t
d1o6e6t

WP.PL: Cashback – na czym polega ta usługa?

Kamila Kaliszyk, Dyrektor ds. Rozwoju Rynku i Akceptacji Kart Płatniczych w polskim oddziale MasterCard Europe: Mówiąc w skrócie, cashback to wypłacanie gotówki z kasy punktu handlowo-usługowego podczas płacenia za zakupy kartą. Usługa ta umożliwia łatwy dostęp do drobnych sum pieniędzy i jest szczególnie przydatna w sytuacji, gdy w pobliżu nie ma bankomatu. Jest ona dostępna w Polsce już od kilku lat, jednak do tej pory brakowało zdecydowanych działań promocyjnych. Obecnie obserwujemy gwałtowny wzrost jej popularności. W 2013 roku MasterCard wprowadził polską nazwę usługi: Płać kartą i wypłacaj. Krótko potem rozpoczęła się szeroko zakrojona kampania informacyjno-edukacyjna, której druga część trwała do końca grudnia ubiegłego roku.

Gdzie można skorzystać z tej usługi?

Według danych Narodowego Banku Polskiego, na koniec III kwartału 2014 roku usługa była dostępna w ponad 60 tysiącach punktów handlowo-usługowych. W analogicznym okresie 2013 roku było ich ok. 30 tysięcy, co oznacza wzrost o 100%. Placówki, w których można skorzystać z usługi to między innymi hiper- i supermarkety, sieci delikatesów, stacje paliw, małe, osiedlowe sklepiki, saloniki prasowe czy sklepy branży RTV/AGD.

Czy dysponujecie jakimiś danymi, które potwierdzałyby szybki rozwój tej usługi?

Tak, możemy je znaleźć we wspomnianym wcześniej raporcie przygotowanym przez Narodowy Bank Polski. Po pierwsze, jak wspomniałam, liczba punktów oferujących usługę podwoiła się w ciągu roku. Po drugie, rośnie również liczba samych transakcji. W ciągu trzech miesięcy – od początku lipca do końca września ubiegłego roku – ich liczba wzrosła o ok. 16 proc., a w ciągu roku (III kwartał 2013 do III kwartału 2014) o ponad połowę. Można powiedzieć, że jest to wzrost skokowy. Co za tym idzie, większa jest również łączna wartość tego typu transakcji. W III kwartale ubiegłego roku za pomocą cashbacku wypłacono ponad 146 milionów złotych. Możemy z całą pewnością stwierdzić, że wypłacanie pieniędzy z kasy sklepowej staje się coraz bardziej popularne. Pracujemy nad tym, by rozwój Płać kartą i wypłacaj utrzymał się na co najmniej tym samym poziomie.

Jaką kwotę można wypłacić jednorazowo, czy jest limit dzienny albo miesięczny cashbacku?

Maksymalna kwota, jaką jednorazowo można wypłacić, to 300 zł. Z usługi możemy skorzystać tyle razy, ile chcemy – o ile nie przekroczymy dziennego limitu wypłat gotówkowych, przypisanego do naszej karty debetowej lub kredytowej.

d1o6e6t

Kto decyduje o wysokości tego limitu? Czy klient może go zmienić?

Limit kwotowy usługi Płać kartą i wypłacaj jest stały i wynosi, jak wspomniałam wcześniej, 300 zł. Limity wypłat gotówkowych, które obowiązują na karcie płatniczej, są ustalane przez bank i użytkownika karty.

Czy taka transakcja jest bezpieczna?

Wypłacanie pieniędzy z kasy sklepu jest całkowicie bezpieczne. Każda transakcja jest potwierdzana kodem PIN.

Czy sklep pobiera jakąś prowizję od tej transakcji?

Sklep może otrzymać prowizję od każdej transakcji cashback, o ile przewiduje to jego umowa z agentem rozliczeniowym. Dla klienta usługa ta może być darmowa – zależy to od banku-wydawcy jego karty płatniczej. W większości przypadków posiadacz karty nie płaci za wypłacenie pieniędzy z kasy punktu handlowo-usługowego.

Jacy klienci najczęściej korzystają z tej usługi?

Nie dysponujemy szczegółowymi danymi w tym zakresie. Możemy jednak założyć, że profil konsumenta wypłacającego gotówkę w kasie sklepu nie różni się od profilu standardowego posiadacza karty płatniczej.

d1o6e6t

Jak sprawdzić, czy w danym punkcie można skorzystać z cashbacku?

W ubiegłym roku, w ramach akcji promocyjnej firmy MasterCard, punkty, w których można skorzystać z Płać kartą i wypłacaj, zostały wyposażone w specjalne naklejki, wobblery i inne materiały informujące o tej usłudze. Warto również po prostu zapytać się sprzedawcy, czy w tym miejscu możliwe jest wypłacanie gotówki. Będziemy coraz częściej słyszeć odpowiedź twierdzącą – to cieszy.

Czy cashback jest popularny w innych krajach? W jakich?

Na niektórych rynkach cashback dostępny jest już od ok. 20 lat. Szczególną popularnością cieszy się między innymi w Wielkiej Brytanii, Belgii, Danii, Norwegii, Szwecji, Finlandii oraz USA. Bardzo liczymy na to, że i na naszym rynku zdobędzie on dużą popularność. Rozwój tej usługi jest na rękę konsumentowi, który nie będzie już musiał szukać bankomatu i oszczędzi czas, dokonując dwóch operacji – zapłaty za zakupy i wypłaty gotówki – jednocześnie, oraz przedsiębiorcy, który dzięki wypłatom z kasy zwiększy konkurencyjność swojego punktu, a także zbuduje lojalność wśród obecnych klientów. Nie można zapominać również, że przy transakcjach cashback gotówka zamienia się w pieniądz elektroniczny, co znacznie podnosi bezpieczeństwo punktu handlowo-usługowego, a jednocześnie zmniejsza koszty związane z jej ochroną i transportem.

Jakie trzeba spełnić warunki, żeby skorzystać z cashbacku za granicą?

Warunki są identyczne, jak w Polsce – wystarczy zapłacić za zakupy naszą kartą płatniczą. Musimy jednak pamiętać, że w każdym kraju obowiązują różne limity kwoty, jaką możemy wypłacić za pomocą usługi cashback.

d1o6e6t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1o6e6t