Celem noweli ustawy o NBP nie jest możliwość fin. deficytu budżetowego przez NBP - MF (opinia)
21.08. Warszawa (PAP) - Intencją planowanej nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim nie jest wprowadzenie możliwości finansowania przez bank centralny deficytu budżetowego -...
21.08.2013 | aktual.: 21.08.2013 14:23
21.08. Warszawa (PAP) - Intencją planowanej nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim nie jest wprowadzenie możliwości finansowania przez bank centralny deficytu budżetowego - poinformowało PAP biuro prasowe Ministerstwa Finansów. Umożliwienie sprzedaży i zakupu długu przez NBP związane jest z funkcjonowanie banku jako tzw. pożyczkodawcy ostatniej szansy.
Poniżej opinie:
ING Bank Śląski (e-mail)
"W naszej opinii takie rozwiązanie może być słuszne tak długo kiedy jego celem będzie stabilizacja rynku. Mogą bowiem pojawiać się obawy odnośnie niezależności NBP i możliwości wykorzystania banku centralnego do finansowania długu rządowego. Dlatego też uważamy, że konieczna będzie dobra komunikacja intencji stojących za poprawką oraz duża transparentność zasad na jakich NBP może interweniować na rynku (niekoniecznie na polecenie MF, bo to już NBP można uznać za zbyt duże zmniejszenie swojej niezależności).
Taki instrument jest wciąż rzadkością w przypadku rynków rozwijających się (chociaż przykładem są Indie). Rozumiemy jednak, że w warunkach kiedy Polska ma bardzo małe bariery wejścia oraz wyjścia z rynku walutowego i stopy procentowej (pełna liberalizacja krótkoterminowych przepływów kapitałowych - w odróżnieniu od np. Korei, ogromna nadpłynność sektora bankowego, która ułatwia branie krótkich pozycji w złotym przez inwestorów zagranicznych - w Rosji czy Turcji jest odwrotnie), MinFin proponuje niestandardowe instrumenty (o dużej sile rażenia).
Takie działania mają zabezpieczyć Polskę na ewentualność odpływu inwestorów zagranicznych z polskiego rynku długu. W ostatnich miesiącach wiele banków centralnych podejmuje różne działania przygotowujące do odpływu kapitału portfelowego z rynków wschodzących.
Propozycja może działać wspierająco na rynek, jak i złotego. Trzeba pamiętać, że dotychczas inwestorzy zagraniczni nie pozbywają się polskich papierów, ale zabezpieczają swoje pozycję (i ryzyko stopy) przez zakup IRS, godzą się więc utrzymywać ekspozycję na ryzyko kredytowe kraju. Dlatego ewentualne wsparcie ze strony NBP powinno zniechęcać do sprzedaży obligacji i może stabilizować złotego.
Citi Handlowy (e-mail)
"Potencjalne umożliwienie NBP działania jako pożyczkodawcy ostatniej instancji będzie właściwym ruchem, który naszym zdaniem spowoduje zmniejszenie ryzyka dla portfela polskich aktywów, zwłaszcza w ekstremalnych scenariuszach dużego odpływu kapitału z rynków +emerging markets+.
Ograniczenie +tail risk+ oznaczałoby nieco mniejszą premię za ryzyko dla polskich aktywów. Warto jednak podkreślić, że zdolność banku centralnego do kupna lub sprzedaży instrumentów finansowych emitowanych przez Skarb Państwa, nie oznacza potrzeby wymiany waluty lokalnej na waluty obce. W związku z tym inwestorzy zagraniczni +tnący+ swoje pozycje w polskich aktywach wciąż napotykają na ryzyko walutowe. Proponowane zmiany nie mają zatem bezpośredniego wpływu na rynek walutowy". (PAP)
bg/ ana/