Ceny mięsa w I połowie roku pozostaną na wysokich poziomach - ARR
25.01. Warszawa (PAP) - Ceny wieprzowiny, wołowiny i drobiu w I połowie roku utrzymają się na wysokich poziomach - napisała Agencja Rynku Rolnego w kwartalnej...
25.01. Warszawa (PAP) - Ceny wieprzowiny, wołowiny i drobiu w I połowie roku utrzymają się na wysokich poziomach - napisała Agencja Rynku Rolnego w kwartalnej prognozie.
WIEPRZOWINA
"Zgodnie z oceną Zespołu Ekspertów, po jesienno-zimowym spadku, ceny skupu żywca wieprzowego wzrosną w okresie wiosenno-letnim 2013 r. i będą kształtować się na poziomie zbliżonym lub nieco wyższym niż w analogicznych miesiącach 2012 r." - napisano w prognozie.
ARR prognozuje, że w I połowie roku nastąpi spadek pogłowia świń, co przełoży się na spadek produkcji wieprzowiny o 17 proc. rdr.
"Stan i struktura pogłowia trzody chlewnej oraz aktualne relacje cen skupu żywca wieprzowego do cen zbóż wskazują, że w pierwszej połowie 2013 r. nastąpi dalsza redukcja liczebności świń w Polsce. Spadek pogłowia trzody chlewnej w dalszym ciągu może być łagodzony importem żywca wieprzowego" - napisano.
"Uwzględniając przewidywany dalszy spadek pogłowia trzody chlewnej, prognozuje się, że w pierwszym półroczu 2013 r. produkcja żywca wieprzowego może wynieść 970 tys. ton (755 tys. ton w.b.c.), aż o 17 proc. mniej niż rok wcześniej" - dodano.
WOŁOWINA
"Z uwagi na to, że około 80 proc. wołowiny produkowanej w Polsce jest kierowane na eksport (przede wszystkim do państw UE), w pierwszym półroczu 2013 r. wysokie ceny unijne będą sprzyjały utrzymywaniu się wysokich cen wołowiny również w kraju" - napisano.
Zdaniem ARR, konsumpcja wołowiny w Polsce w 2013 r. obniży się.
"Biorąc pod uwagę stan i strukturę pogłowia bydła, a także wzajemne relacje cen cieląt, bydła i pasz, IERiGŻ-PIB prognozuje, że w pierwszym półroczu 2013 r. produkcja żywca wołowego wyniesie 360 tys. ton (185 tys. ton w.b.c.), o 3 proc. więcej niż rok wcześniej" - napisano.
"W związku z utrzymującymi się wysokimi cenami mięsa wołowego, w 2013 r. konsumpcja wołowiny w Polsce może ulec dalszemu zmniejszeniu do około 2 kg na osobę" - dodano.
DRÓB
"W pierwszej połowie 2013 r. przewidywane wysokie ceny mięsa wieprzowego i wołowego będą sprzyjały wzrostowi cen kurcząt brojlerów. Z kolei czynnikiem osłabiającym wzrost cen krajowych kurcząt brojlerów będzie rosnąca produkcja mięsa drobiowego" - napisano w prognozie.
Według ARR, w 2013 r., przewidywane jest spowolnienie tempa wzrostu konsumpcji mięsa drobiowego.
"Sytuacja taka spowodowana będzie barierą popytu oraz utrzymującą się niską opłacalnością chowu. Przewiduje się, że produkcja mięsa drobiowego w 2013 r. może być o 3-4 proc. wyższa od notowanej w 2012 r. i wynieść około 2.350 tys. ton (1.645 tys. ton w.b.c.)" - napisano.
"Wzrostowa tendencja w konsumpcji mięsa drobiowego będzie prawdopodobnie kontynuowana w 2013 r. Jednakże bariera popytu wynikająca z przewidywanego wysokiego poziomu cen spowoduje, że dynamika wzrostu konsumpcji drobiu może ulec spowolnieniu" - dodano. (PAP)
nik/ jtt/